Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 lutego 2021 r. zostaje zlikwidowane stanowisko wicedyrektora szkoły, w związku z czym osoba ta wraca na stanowisko nauczyciela i są dla niej godziny (etat + ponadwymiarowe). Osoba ta nabyła już wiek emerytalny i zapytała, czy gdyby napisała podanie o rozwiązanie umowy o pracę z tytułu przejścia na emeryturę, to ma jakąś szansę na otrzymanie odprawy emerytalnej 9-miesięcznej?
Na podstawie art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy, a gdy nauczyciel przepracował w oświacie co najmniej 30 lat – w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nie jest to więc odprawa 9-miesięczna.
W sytuacji, gdy szkoła dysponuje pełnym etatem wraz z godzinami nadliczbowymi dla nauczyciela, nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie jest uprawniony do innej odprawy, mianowicie z art. 20 ust. 1 i 2 KN w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia, skoro nie odchodzi z pracy z powodu likwidacji szkoły, częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele są zatrudnieni w Zespole Szkół, który z dniem 01.09.2012 r. zostanie rozdzielony na gimnazjum i szkołę podstawową. Jakie pisma powinien otrzymać nauczyciel do końca maja? Czy z dniem 01.09.2012 r. należy nawiązać z nauczycielem odrębne umowy na każdą placówkę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mgr z pp (WSP uk. w 1982 r., pedagogika przedszkolna), który ukończył studia podyplomowe zakresu oligofrenopedagogiki może prowadzić zajęcia z terapii pedagogicznej w szkole podstawowej? Dziękuję za pomoc.
- Nauczycielka chce przejść na emeryturę z dniem 13 lutego 2023 r. Z dniem 14 lutego 2023 r. chcemy ją zatrudnić na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka ma powierzenie stanowiska kierownika świetlicy do 31 sierpnia 2026 r. Czy w związku z powyższym, mimo ponownego zatrudnienia od 14 lutego powierzenie ma nadal moc prawną, czy należy zrobić nowe powierzenie obowiązków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniając nowego nauczyciela na 7/18 etatu historii i 9/26 świetlicy jak powinna wyglądać umowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bierze w jednym dniu opiekę nad dzieckiem zdrowym. W tygodniu ma 6 godzin nadliczbowych. Czy w tym tygodniu, w którym bierze opiekę nad dzieckiem zdrowym będzie miał godziny nadliczbowe naliczone czy ten tydzień jest liczony bez godzin nadliczbowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe