Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniając nowego nauczyciela na 7/18 etatu historii i 9/26 świetlicy jak powinna wyglądać umowa?
W opisanym przypadku nauczyciel powinien mieć uśrednione pensum, ponieważ w ramach jednego stosunku pracy wykonywać będzie obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin. Wymiar takiego pensum ustala organ prowadzący.
W umowie o pracę należy podać wymiar uśrednionego pensum oraz w miejscu na stanowisko pracy podać: nauczyciel - w wymiarze 7/18 oraz wychowawca świetlicy - w wymiarze 9/26.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy awansu nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego. Rozpoczęcie stażu 01.09.2015 r. od 04.09.2017 r nauczyciel przebywał na zwolnieniu ciągłym lekarskim w związku z ciążą a od 15.03.2018 r. na urlopach związanych z macierzyństwem do 13.03.2019 r. Czy nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego czy jego nieobecność (1 rok 6 m i 10 dni) jest zbyt długa i musi on od nowa zaczynać staż? po urlopach związanych z rodzicielstwem przysługuje również urlop uzupełniający, czy on również wlicza się w okres nieobecności?
- Czy nauczyciel historii może uczyć wos-u w gimnazjum?
- Wicedyrektor szkoły nabywa prawa emerytalne w maju (kobieta ur. 1 maja 1960 r.). Poinformowała, że złoży podanie o zwolnienie z uwagi na nabycie praw do emerytury, aby w maju się zwolnić i złożyć dokumenty do ZUS. Przychylę się do jej prośby choć z wielkim bólem, ponieważ chciałbym, aby dalej pracowała i pełniła funkcje wicedyrektora. Jest bardzo dobrym fachowcem i świetnie mi się z nią współpracuje (od 16 lat jest wicedyrektorem). Czy po zwolnieniu i po np. 2 dniach mogę ponownie powierzyć jej funkcje czy muszę z wyprzedzeniem zasięgnąć opinii od organu prowadzącego i Rady Pedagogicznej i niezależnie od jej rodzaju mogę ponownie powierzyć jej funkcje do końca mojej kadencji czyli na 3 lata? Czy bez wyżej wymienionych opinii tylko mogę do końca roku tak jak jest w arkuszu organizacyjnym na br. szkolny. Proszę o podanie kroków jakie powinien podjąć dyrektor po złożeniu podania przez wicedyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wydanie opinii prawnej dotyczącej przysługiwania bądź nie dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2016 w opisanych poniżej przypadkach: 1. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 1.01.2016 r. do 5.05.2016 r. – urlop rodzicielski; po zakończeniu urlopu rodzicielskiego w dniu 6.05.2016 r. powrót do pracy - nie świadczyła w tym dniu efektywnej pracy: w czasie 1 godziny była na badaniach lekarskich, na pozostałe 7 godzin złożyła wniosek o udzielenie czasu wolnego na podstawie art. 188 Kp; od 9.05.2016 r. do 13.07.2016 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego; od 14.07.2016 r. do 31.12.2016 r. przebywała na urlopie wychowawczym; urlop wychowawczy trwa nadal; 2. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 01.01.2016 r. do 23.03.2016 r. przebywał na zasiłku rehabilitacyjnym, ale otrzymywał również wynagrodzenie za dodatek stażowy; 23.03.2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem pracownika na rentę chorobową. Pracownik nie spełnił warunku przepracowania minimum 6 miesięcy. Z warunku przepracowania 6 m-cy jest zwolniony z tytułu przejścia na rentę, ale efektywnie nie przepracował nawet 1 dnia. Jednak istnieje podstawa naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego z tytułu wypłacania pracownikowi dodatku za wysługę lat, który to dodatek wchodzi w skład podstawy do wyliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe