Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września 2017 r. zespół (szkoła podstawowa+gimnazjum) przekształcił się w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. 1. Od 1 września 2018 r. nie będzie etatu dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy w związku z tym stosuję art. 225 ustawy Przepisy Wprowadzające..., choć brak godzin dla tego nauczyciela w żaden sposób nie ma związku z likwidacją gimnazjum? 2. Jeśli tak, to czy powołując się na powyższy art. właściwe będzie uzasadnienie przeniesienia tego nauczyciela w stan nieczynny w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów?
Zgodnie z art. 225 ust. 12 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, w okresie do dnia 29 lutego 2020 r. przepisy ust. 1-11 stosuje się odpowiednio również do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum.
Ponadto, na podstawie art. 227 ustawy, w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do nauczycieli, o których mowa w art. 225 ust. 1 i 12 oraz art. 226 ust. 1, nie stosuje się art. 20 karty Nauczyciela. Nie ma zatem możliwości wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej w szkole, w której prowadzone są klasy gimnazjum na podstawie przepisów Karty Nauczyciela dot. zmian organizacyjnych, tj. art. 20.
Przepisem aktualnie obowiązującym w opisanym przypadku jest art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, który w pierwszej kolejności nakazuje przenieść nauczyciela w stan nieczynny, a dopiero w przypadku nie wyrażenia zgody przez nauczyciela - rozwiązać z nim stosunek pracy. Bezpośrednią przyczyną przeniesienia w stan nieczynny albo rozwiązania stosunku pracy będzie brak godzin dla nauczyciela w przekształconej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak należy postąpić, jeżeli nauczyciel jest oddelegowany na szkolenie w godz.10.00-14.00, a od godz.8.00 ma zajęcia? Czy należy go zwolnić z całego dnia? Nadmieniam, że szkolenie odbywa się w pobliżu miejsca pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony przez 20 lat na czas nieokreślony w placówce feryjnej. Z dniem 27.09.2021 r. przeszedł na emeryturę. Od 28.09.2021 r. został ponownie zatrudniony na zastępstwo w tej samej szkole. Stosunek pracy skończy się 14.01.2022 r. W naszym województwie ferie zimowe wypadają w terminie od 17.01 do 30.01.2022 r. Za ile dni nauczycielowi należy się ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z tytułu przejścia na emeryturę z dniem 22 lipca. Pracując cały rok ma prawo do 26 dni urlopu. Ile dni urlopu mu się należy w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09,2018 został utworzony Zespół Szkolno-Przedszkolny, którego wicedyrektorem miał zostać dyrektor przedszkola wchodzącego w skład zespołu. Dyrektor przedszkola uzyskał wyróżniającą ocenę pracy dnia 24 maja 2014. Czy w związku z par 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym,który mówi, że wicedyrektorem może zostać n-l, który uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy nie można mu powierzyć tego stanowiska bez nowej oceny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze prowadzone z uczniem indywidualnie (zalecenie PPP) powinny być płatne czy organizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy? Proszę o regulację prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe