Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września b.r. chcę podpisać umowę o pracę z nauczycielką, której zatrudnienie będzie w Zespole Placówek Oświatowych. Osoba ta otrzymała następujące godziny w przydziale: 12,5/25 jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu i 10/18 godzin rewalidacyjno - wychowawczych w oddziale gimnazjalnym (etat uśredniony). Pytanie brzmi: czy wypisując rodzaj umówionej pracy na umowie nie będzie błędem jak napiszę tylko nauczyciel? a nie nauczyciel 10/18 oraz nauczyciel wspomagający 12,5/25?, czy powinnam na umowie wyszczególnić z czego wynika etat uśredniony, i że godziny są w oddziale gimnazjalnym i przedszkolu? Nadmieniam, iż informację tę mam w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Katechecie należy doręczyć wypowiedzenie zmieniające, polegające na zaprzestaniu wypłacania dodatku wiejskiego na podstawie art. 91b ust. 1 KN w zw. z art. 54 ust. 5 KN po upływie okresu wypowiedzenia, uzależnionego od okresu zatrudnienia, szczegółowo określonego w art. 36 KP – nie można go ustalić w związku z brakiem informacji o okresie zatrudnienia w przedszkolu. Pismo może mieć następującą treść: Wypowiadam Panu umowę o pracę zawartą w dniu ... w części dotyczącej .dodatku wiejskiego z zachowaniem … (należy wskazać długość) okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu ... . Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę jest zatrudnienie w przedszkolu poniżej połowy etatu, pozbawiające prawa do dodatku na podstawie art. 91b ust. 1 w zw. z art. 54 ust. 5 KN. Po upływie okresu wypowiedzenia, pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie (a jeżeli ulegają zmianie – należy wskazać w jakim zakresie). Jeżeli Pan przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do dnia …. nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków umowy. Natomiast w razie odmowy przyjęcia przez Pana zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, czyli w dniu … . W terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy w …
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor MOS z dniem 31 sierpnia 2022 r. przeszedł na emeryturę i stosunek pracy został rozwiązany. Od 20 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. został zatrudniony na stanowisku kierownika grup. Czy w takiej sytuacji do umowy na stanowisku kierownika zatrudnionemu od 20 września 2022 r. również należy wypłacić trzynastą pensję za rok 2022 w roku 2023?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poświadczenie kopii za zgodność z przedłożonym dokumentem. Kto powinien, dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona czy wyłącznie dyrektor szkoły, poświadczać zgodność kopii z przedłożonymi przez pracownika dokumentami w trakcie zatrudnienia (świadectwa pracy, "wyciąg" z KRK, dokumenty potwierdzające wykształcenie / kwalifikacje zawodowe, badania lekarskie, itp.)? Serdecznie proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w marcu 2016 roku przedłożył w szkole zaświadczenie o tym, iż dnia 18 marca 2016 roku zdał egzamin dyplomowy i uzyskał tytuł zawodowy magistra. Dyplom dostarczy w terminie późniejszym. Proszę o informację czy na podstawie przedłożonego zaświadczenia należy się nauczycielowi podwyżka od 1 kwietnia, czy dopiero wówczas kiedy przedłoży w szkole dyplom? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecny dyrektor szkoły od 12 marca 2021 r. przestaje pełnić funkcję dyrektora, ale nadal będzie zatrudniony w tej samej placówce jako nauczyciel. Pierwsze pytanie: ile dni urlopu będzie mu przysługiwało za 2021 r.? Czy 9 (35 : 12) x 3? Drugie pytanie: czy urlop ten będzie mógł wykorzystać już jako nauczyciel w dowolnym terminie? Czy jednak musi go wykorzystać jeszcze w trakcie pełnienia funkcji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września nauczycielka z mojej szkoły będzie na urlopie wychowawczym (do końca roku szkolnego 2020/2021). Czy może podjąć pracę na 7 godzin dydaktycznych za innego, nieobecnego nauczyciela z tej samej szkoły (długotrwałe L4, 3 miesiące) w ramach zastępstwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe