Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z nauczycielem zostały zawarte 4 umowy na czas określony: -pierwsza 01.09.2016 – 30.06.2017 r. (art. 10 ust. 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania) -druga od 01.09.2017 do 30.06.2019 r. (art. 10 ust. 7 KN zastępstwo za nauczyciela) -trzecia od 01.09.2018 do 31.08.2019 r (art. 10 ust. 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania) -czwarta od 01.09.2019 do 31.08.2020 r. (na podstawie art. 10 ust 7 KN potrzeba wynikająca z organizacji nauczania) Co roku jest inny wymiar etatu, ponieważ szkoła nie ma stałego etatu. Jesteśmy szkołą prowadzącą kształcenie w systemie zaocznym wymiar etatu zależy od liczby chętnych w danym roku szkolnym. Dla tego nauczyciela nasza placówka jest dodatkowym miejscem pracy. Czy do Karty Nauczyciela został wprowadzony przepis, który ogranicza okres zatrudniania nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy? Czy przepis obowiązuje wstecz czy należy liczyć od roku szkolnego 2019/20? Czy obowiązuje wszystkich nauczycieli czy tylko zatrudnionych w podstawowym miejscu pracy? Proszę o szersze zinterpretowanie tego przepisu i przypadku mojego nauczyciela.
Zgodnie z art. 10 ust. 12 – 15 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z art. 10 ust. 7 KN, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do okresu 36 miesięcy zatrudnienia wlicza się umowy o pracę na czas określony, zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, w sposób wyliczony powyżej, przekracza okres tych 36 miesięcy, z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształca się: 1) w przypadku nauczyciela kontraktowego - w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony; 2) w przypadku nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - w stosunek pracy na podstawie mianowania, a w przypadku niespełniania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1 i 6 KN - w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.
Natomiast na podstawie art. 10 ust. 16 KN powyższych regulacji nie stosuje się do umów o pracę na czas określony zawartych: 1) w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy; 2) z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska; 3) w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu, zgodnie z art. 177 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.).
Umowy terminowe w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania sumuje się od takich umów zawieranych od dnia 1 września 2019 r., zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287). W związku z tym w przypadku nauczycielki do limitu 36 miesięcy wlicza się tylko czwartą umowę, jeśli zostanie ponownie zatrudniona na podstawie art. 10 ust. 7 KN w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania z ewentualną przerwą nieprzekraczającą 3 miesięcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły od 2002r. W szkole w której pracuje zatrudniony jest mój mąż na stanowisku konserwatora.Dostałam informację z urzędu gminy, że z uwagi na zależność służbową nie może dalej być zatrudniony przeze mnie. Proszę o pilną odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim od 4 sierpnia 2020 r. do 11 września 2020 r. W jakim wymiarze przysługuje nauczycielowi urlop uzupełniający? Czy 28 dni za okres od 4 do 31 sierpnia 2020 r.? Czy proporcjonalnie do 6 tygodni w okresie ferii wakacyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS jest zapis m.in. dotyczący osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, który brzmi: byli pracownicy - emeryci i renciści (w okresie pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy), którzy przeszli na emeryturę lub rentę bezpośrednio ze szkoły, osiągnęli status emeryta/rencisty, oraz ich współmałżonkowie. Czy pracownik - konserwator który przez 10 lat pracował jako rencista i w maju została rozwiązana umowa za porozumieniem stron (z uwagi na stan zdrowia - choroba nowotworowa) może korzystać ze świadczeń socjalnych? Czy należny zmodyfikować zapis w regulaminie?
- Nauczycielka 12.04.2020 r. kończy 60 lat i nabywa prawa do emerytury.
Od 1 września 2019 r. chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze 6 miesięcy czyli do końca marca 2020 r.
Z chwilą ukończenia 60 roku życia planuje przejść na emeryturę.
Czy taki scenariusz jest jest możliwy do zrealizowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel katecheta z dniem 31.08.2018 r. nabywa 35 lat pracy jest to ostatni dzień pracy w starej szkole ponieważ z dniem 1.09.2018 r. został przeniesiony do pracy przez Kurię do innej placówki. Czy dyrektor ma obowiązek wypłacić temu katechecie tę nagrodę jubileuszową,czy może tego nie zrobić i obowiązkiem nowej szkoły będzie wypłata tego jednorazowego świadczenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe