Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z powodu nie wyrażenia zgody na ograniczenie etatu, nauczyciel otrzymał wypowiedzenie umowy na dzień 31.08.2017 r. W grudniu 2017 r.gdyby nauczyciel pozostał w stosunku pracy, otrzymałby nagrodę jubileuszową (35 lat) .Czy mimo wszystko powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa w danym roku kalendarzowym czy zgodnie ze świadectwem pracy - nauczyciel w dniu rozwiązania umowy traci prawo do w/w nagrody. Proszę o podstawę prawną.
Podstawą prawną wypłacenia nauczycielowi nagrody jubileuszowej jest Rozporządzenie MENIS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.
Zgodnie z jego zapisami nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody (§ 2). W opisanym przypadku nauczyciel nabyłby prawo do nagrody (gdyby był zatrudniony) w grudniu 2017.
Wyjątek stanowi sytuacja opisana w § 4, tj. w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dotyczącą przysługiwania bądź nie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2016 dla nauczyciela w następujących przypadkach: 1. Nauczycielka zatrudniona 01.09.2015 r. do 24.06.2016 r.; 2. Nauczycielka zatrudniona od 14.09.2016 r. do 23.06.2017 r.; 3. Nauczycielka zatrudniona 0d 01.09.2016 r. do 28.10.2016 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS mamy napisane, iż wczasy pod gruszą są wypłacane jeżeli pracownik wykorzystał 10 dni w ciągu na wypoczynek. Rozumiem, że jeśli 10 dni zostało wykorzystanych w trakcie roku w różnych odstępach czasu to takiemu pracownikowi nie należy się wypłata świadczenia? Dodatkowo chciałam się dowiedzieć jak jest z zatrudnieniem na niepełny etat. Pracownica zatrudniona jest na 6/40 etatu. W ciągu roku ma do wykorzystania 4 dni urlopu (32 h). Wiadomo, że nie ma możliwości wykorzystania 10 dni urlopu w ciągu. Czy należy jej wypłacić wczasy pod gruszą? Jeśli tak to proporcjonalnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel dyplomowany został przeniesiony do pracy w organie prowadzącym, wykonuje pracę biurową, traci po 5 latach uprawnienia? Czy może wrócić do szkoły jako nauczyciel przedmiotu, po np. 8 latach pracy w urzędzie miejskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na podstawie mianowania, do końca roku szkolnego 2020/2021 jest wychowawcą klasy 3.
Od września nie mamy dla niego godzin w klasach 1–3, jedyna opcja to przeniesienie jego do Przedszkola do grupy 6-latków – jako wychowawca.
Musimy wykonać przeniesienie ze stanowiska nauczyciel szkoły na nauczyciel przedszkola i musi on wyrazić na to zgodę. Jeśli się zgadza, sporządzamy dokument przeniesienia na inne stanowisko w tej samej szkole i przy tym przeniesieniu dajemy również informację o nowych warunkach pracy (urlop 35 dni) od razu czy dopiero w sierpniu?
A co jeśli nie wyrazi zgody? Nie mamy dla niej innych godzin. Co możemy jeszcze zrobić?
w naszej szkole jest związek ZNP. Czy musimy go poinformować o przeniesieniu nauczyciela między stanowiskami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przedszkole od 01.09.2018 r. będzie korzystać z cateringu przygotowywanego przez inne przedszkole na terenie naszej Gminy. Stanowisko kucharki i intendenta zostało zlikwidowane. Czy obowiązek zbierania opłat za wyżywienie i przedszkole bez obliczania ( obliczanie dokonuje intendent przedszkola przygotowującego catering) wydawania posiłków, mycie i wyparzanie naczyń dla 100 dzieci oraz sprzątanie pomieszczeń kuchennych można zlecić pomocy wychowawcy zwiększając zakres jej obowiązków bez zwiększenia wymiaru etatu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe