Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Za ile dni powinnam wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielce, która ma umowę na czas określony od 18.02.2016r. do 12.02.2017r.(umowa na zastępstwo) ? Nadmieniam, że nauczycielka ta wykorzystała wakacje w roku 2016. a zatrudnienie ma miejsce w gimnazjum.
Nauczyciel zatrudniony, tak jak w opisanym przypadku, w trakcie roku szkolnego (2015/2016), powinien być zatrudniony do końca trwania zajęć szkolnych. Przysługiwałby mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (od lutego do czerwca) i za ten okres otrzymałby ekwiwalent. Od września powinien być zatrudniony na podstawie kolejnej umowy - wówczas nabyłby prawo do urlopu wypoczynkowego również w wymiarze proporcjonalnym, tym razem za okres od września do lutego 2017.
Z pytania wynika, że nauczycielka wykorzystała urlop za 2016 rok w pełnym wymiarze, a umowa obejmuje po części dwa lata szkolne, co powoduje, że z dniem 1 stycznia 2017 r. nabędzie prawo do kolejnego urlopu (a tak dzieje się w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony).
W związku z tym, z powodu rozwiązania umowy w lutym 2017 r., będzie jej przysługiwał ekwiwalent za dwa miesiące. Kwestią sporną jest ustalenie ilości dni, za które przysługuje ekwiwalent - istnieją dwa stanowiska w tej kwestii. Pierwsze zakłada, że skoro do ustalenia wymiaru urlopu w razie rozwiązania stosunku pracy nalezy stosować przepis art. 1551 kodeksu pracy, czyli stosować proporcjonalność, to należy również, na podstawie kodeksu pracy taki wymiar obliczyć (56 : 12 m-cy x liczba m-cy zatrudnienia).
Drugie stanowisko wskazuje na korzystniejsze dla nauczycieli obliczanie wymiaru urlopu w sposób identyczny, jak w przypadku umów na czas określony, tj. 56 : 10 m-cy x liczba m-cy zatrudnienia. Trudno bowiem przyjąć za słuszne, że to samo uprawnienie pracownicze, jakim jest urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym może być obliczane na różnych zasadach dla nauczycieli zatrudnionych na czas określony i dla zatrudnionych na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2016 rok, jeżeli był zatrudniony na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela od 17.05.2016 do 24.06.2016r. i od 01.09.2016 do 14.02.2017r.? Jeżeli tak, to czy należy wypłacić trzynastkę z obu wymienionych umów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podpowiedź jak powołać Administratora Bezpieczeństwa Informacji, czy w formie zarządzenia, czy należy zgłosić do GIODO, jak tak to w jaki sposób? Gdzie szukać informacji - Kuratoria milczą
- Pracownik zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. Ma 20 dni urlopu. Umowa zawarta jest do końca lipca 2020 r. czyli ma do wykorzystania 12 dni urlopu wypoczynkowego (w tym 4 na żądanie). W regulaminie ZFŚS istnieje zapis, że aby otrzymać dofinansowanie do wypoczynku organizowanego we własnym zakresie należy korzystać z takiej formy w czasie urlopu wypoczynkowego trwającego nieprzerwanie 14 dni kalendarzowych (10 dni roboczych). Czy pomimo takiego zapisu istnieje możliwość rozłożenia urlopu na krótsze okresy z możliwością uzyskania tego świadczenia pieniężnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób liczymy wynagrodzenie nauczycielowi będącemu na opiece nad dzieckiem do lat 14-tu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nad działaniami ZFŚS powinna czuwać Komisja Socjalna? Czy zachodzi konieczność jej powołania w szkole podstawowej, która zatrudnia niewielu pracowników ( do 15 osób)? Jakie dokumenty powinny jej pracę regulować?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe