Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Związek Nauczycielstwa Polskiego pisemnie prosi dyrektora publicznej szkoły podstawowej o zwolnienie ze świadczenia pracy pracownika – nauczyciela pełniącego funkcję związkową – na 3-dniowe szkolenie prezesów ognisk ZNP. Związek wnosi o zwolnienie z pracy pracownika z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, wskazując w piśmie na ustawę o związkach zawodowych. Czy w opisanej sytuacji nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, których nie przepracuje w tym czasie?
Nauczycielowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, ponieważ przebywając poza szkołą na szkoleniu w związku z pełnieniem funkcji związkowej, nie będzie pozostawał w tym czasie w faktycznej gotowości poprowadzenia zajęć z uczniami na terenie szkoły (art. 80 i art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Z kolei jeżeli zostanie udzielone zwolnienie z pracy na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy (art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 263), w wynagrodzeniu za czas zwolnienia z pracy, obliczonym jak ekwiwalent za urlop, zostaną uwzględnione godziny ponadwymiarowe jako średnia wyliczona za okres od września do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel będzie korzystał ze zwolnienia z pracy (§ 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2018 r. w sprawie trybu udzielenia i korzystania ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługującego osobie wykonującej pracę zarobkową, sposobu ustalenia wysokości wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego przysługującego osobie w okresie zwolnienia od pracy oraz wynikających z tego tytułu uprawnień i świadczeń, Dz. U. z 2018 r., poz. 2323, w zw. z § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, Dz. U. z 2020 r., poz. 1455).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W naszej szkole od dnia 01.9.2018 r. został powołany nowy wicedyrektor, który do dnia 31.08.2018 r. (wykorzystał urlop jako nauczyciel) był nauczycielem. Jaki zatem wymiar urlopu go obowiązuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi przedszkola w trakcie urlopu w lipcu zmarł rodzic. Do kiedy nauczyciel może wykorzystać urlop okolicznościowy (przysługujące 2 dni)? Czy musi jeszcze w tym roku kalendarzowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wypoczynkowy. Placówka nieferyjna. Czy nie będzie błędem udzielenie pracownikowi tzw. "zerówki" urlopu wypoczynkowego od dnia 2 stycznia w całym przysługującym mu w roku kalendarzowym wymiarze, tj.35 dni? Nauczycielka wraca do pracy 19 listopada (po urlopach związanych z macierzyństwem i uzupełniającym), a od 2 stycznia chciałaby pójść na 35 dni urlopu wypoczynkowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Za ile dni powinnam wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielce, która ma umowę na czas określony od 18.02.2016r. do 12.02.2017r.(umowa na zastępstwo) ? Nadmieniam, że nauczycielka ta wykorzystała wakacje w roku 2016. a zatrudnienie ma miejsce w gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ze względu na strukturę nauczyciele wypracowują w ramach etatu różne godziny tygodniowego obowiązkowego wymiaru, np. 18/18, 24/24 itp. Pytanie dotyczy sposobu wyliczenia stawki za godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który wypracowuje etat 18/18 (w umowie nauczyciel) natomiast godziny ponadwymiarowe przydzielone ma w grupach wychowawczych 24/24. Czy wg zasady 4,16x18 itp, czy 4,16x24. Czy może powinna być zastosowana zasada etatu łączonego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe