Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałabym poprosić o pomoc/sprawdzenie czy dobrze wyliczyłam zniżkę dla Prezesa Oddziału ZNP działającego w szkole. Organizacja zrzesza 135 członków. Nauczyciel jest na etacie 26/26. Łączny czas pracy nauczyciela wynosi: 40 godzin x 4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 167 godzin. Z łącznego czasu pracy w miesiącu odejmuje się liczbę godzin pracy, z których nauczyciel jest zwolniony: 167 godzin – 135 godzin = 32 godziny. Tygodniowy czas pracy: 32 godziny/4,16 (średnia liczba tygodni w miesiącu) = 7,69 godzin tygodniowo. Zniżka godzin proporcjonalna do pensum: (7,69x26)/40 = 5 - stanowi to 0,8 etatu do przepracowania. Jeszcze raz ponawiam pytanie czy dobrze wyliczyłam zniżkę.
Wymiar zwolnienia od pracy, o którym mowa w pytaniu określa zarząd zakładowej organizacji związkowej we wniosku składanym do pracodawcy na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11.06.1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych (...). Jeżeli zarząd wnioskował o taką liczbę godzin zwolnienia (135), to zniżka została obliczona prawidłowo - 5 godzin tygodniowo, co stanowi nie 0,8 etatu, tylko 0,19.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam ponownie. Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli w opinii dziecko ma wskazanie, że powinno mieć asystenta nauczyciela to czy dyrektor może, na podstawie tej opinii zatrudnić asystenta?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch jednostkach na terenie gminy na dwóch oddzielnych umowach. W mojej szkole umowa podpisana jest na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego z prośbą o połączenie etatu na zasadzie uzupełnienia godzin. Organ prowadzący powołał się na art. 22 ust. 1 KN i nałożył na nauczyciela obowiązek uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w drugiej szkole. Umowa na zasadzie uzupełnienia wymaga zawarcia umowy w pełnym wymiarze czasu pracy, a szkoła dysponuje tylko 11 godzinami dla tego nauczyciela. Czy można w związku z tym zawierać umowę na pełny wymiar, a jeżeli tak, to jak to rozwiązać organizacyjnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wg mnie posiada ona kwalifikacje do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej. Mówi o tym ostatecznie paragraf 29 ust. 2 rozp. z 2017 r. (Dz. U. z 2017 poz. 1575). Ponieważ ukończyła studia przed 17 stycznia 2012 r. Proszę o potwierdzenie lub wyjaśnienie zastosowania w praktyce tego Rozporządzenia. Natomiast jeżeli nauczyciel może nauczać w szkole ponadgimnazjalnej, to czy może ubiegać sie o awans zawodowy bez dopełnienia wykształcenia?
- Nauczycielka została zatrudniona 1 listopada 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki, potem została zatrudniona 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. na czas określony w celu odbycia stażu na kontraktowego. Czy teraz (mimo, że uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego) mogę ją zatrudnić na czas określony, tj., na czas pełnienia funkcji dyrektora czy muszę ją zgodnie z nowymi przepisami zatrudnić na czas nieokreślony? Konkurs na stanowisko dyrektora jest w tym roku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe