Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy godziny nauczania języka obcego w grupie 5 - latków w przedszkolu wchodzą do podstawy programowej w ramach tych 25 godzin, czy będzie to 26 godzin do realizacji dla przedszkolaka? Jakie pensum będzie miał nauczyciel w tej grupie, gdy języka będzie uczył ktoś inny?
Język angielski jest realizowany w ramach podstawy programowej od dnia 1 września 2015 r.(zajęcia z języka obcego są obowiązkowe dla 5 – latków), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2014 r. poz. 803). Zajęcia językowe są prowadzone przez nauczycieli w ramach pensum oraz w ramach 25 godzin obowiązkowych, jeśli organ prowadzący nie przewidział większej liczby godzin bezpłatnej nauki. Przy tym liczbę godzin zajęć z języka obcego ustalają samodzielnie przedszkola, co ma wpływ na ustalenie wymiaru pensum nauczyciela języka angielskiego oraz wychowawcy grupy przedszkolnej. Podstawa programowa nie określa tygodniowej, ani rocznej liczby godzin potrzebnych na realizację poszczególnych obszarów zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w tym z języka obcego. Wszystkie rodzaje zajęć, uwzględniając język angielski, tygodniowo mogą zajmować najwyżej 1/5 czasu przebywania dzieci w przedszkolu.
Liczba godzin przydzielonych wychowawcy grupy przedszkolnej zależy od potrzeb przedszkola (organizacyjnych i kadrowych), w tym m.in. od tego, ile godzin dziennie jest przeznaczanych na realizację podstawy programowej, ponieważ w zależności od uchwały organu prowadzącego może ona przekraczać 5 godzin dziennie, a także od tego, jakie zajęcia dodatkowe i w jakim wymiarze są realizowane w przedszkolu i czy zostaną przydzielone wychowawcy. W przedszkolach dysponujących większą liczbą godzin dla nauczycieli niż tylko na realizację podstawy programowej w minimalnym zakresie, wprowadzenie języka angielskiego realizowane przez dodatkowego nauczyciela nie musi skutkować obniżeniem wymiaru pensum wychowawcy grupy przedszkolnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z nowym rozporządzeniem o prowadzeniu dokumentacji w szkołach obowiązującego od 3.09.2014 r. zniesiono obowiązek prowadzenia dziennika "godzin karcianych" przez nauczycieli, obecnie mają to robić w dziennikach innych zajęć. Co to oznacza w praktyce i jak to interpretować?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dokumenty z okresu gimnazjum (statut, procedury, regulaminy) należy uchylić uchwałą?
Co należy uczynić ze sztandarem gimnazjum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z różną formą kształcenia w roku szkolnym 2020/2021 (stacjonarne, hybrydowe, zdalne) należy zmienić statut szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rada pedagogiczna opiniuje prace dyrektora w formie uchwały opiniującej w głosowaniu tajnym. W jakiej formie opinie te przesyła do organu nadzorującego: wypis z protokołu czy pismo przewodnie plus uchwała z uzasadnieniem, czy pismo z informacją o podjętej uchwale i pisemnym uzasadnieniem z uchwały czy w inny sposób?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej specjalnej obowiązkowe są zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe