Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy należy się ekwiwalent za pranie odzieży nauczycielom chemii, plastyki, nauczycielowi przedszkola itp. (szkoła nie prowadzi żadnych doświadczeń) oraz sprzątaczkom, palaczom i konserwatorowi?
Stosownie do art. 2379 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1510) pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie (§ 2). Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika (§ 3).
Przy ustalaniu, na którym stanowisku pracy należy zapewniać środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze należy odpowiedzieć na pytanie czy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych odzież pracownika mogłaby ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Obowiązek zapewnienia środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego nie ma więc charakteru powszechnego.
Niewątpliwie, jeżeli w szkolnej pracowni są przeprowadzane doświadczenia z chemii czy z fizyki zapewnienie fartucha roboczego jest obowiązkiem pracodawcy. Podobnie w przypadku nauczyciela przedszkola - podczas pracy z maluchami odzież nauczyciela ulega częstemu zabrudzeniu. W przypadku pracowników niepedagogicznych: sprzątaczka, palacz, konserwator szkoła jest zobowiązana wyposażyć ww. pracowników w odpowiednią odzież roboczą.
Podkreślenia wymaga, że obowiązek wypłaty ekwiwalentu powstaje wtedy, gdy szkoła nie zapewnia prania odzieży ochronnej. Dopiero w takim przypadku, w którym pracownicy indywidualnie piorą swoje ubrania robocze, można wypłacać ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasze Przedszkole zwróci się do organu prowadzącego o wykaz zawierający: imię i nazwisko dziecka, pesel, miejsca i roku urodzenia, adresu zamieszkania a także imiona i nazwiska rodziców. Dane te potrzebne są do sporządzenia zaświadczeń o spełnianiu obowiązku przygotowania przedszkolnego. Jaka podstawa prawna umożliwia nam ubieganie się o te informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który ma 12h i pracuje cztery dni w tygodniu, ma obowiązek uczestniczyć w radzie podsumowującej pierwsze półrocze, wypadającej w dzień, w który nie ma zajęć edukacyjnych w szkole?
Bardzo proszę o pilną informacje z podstawą prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 29 lutego br. przebywał w stanie nieczynnym, 2 marca otrzymał świadectwo pracy. Nauczyciel obecnie nie pracuje, a prawo do emerytury nabędzie 5 lipca br. Czy nauczyciel ma prawo do świadczeń z ZFŚS przyznawanych w czerwcu br.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice bliźniaczek uczęszczających obecnie do klasy I szkoły podstawowej złożyli wniosek o cofnięcie jednej z dziewczynek do oddziału przedszkolnego. Prośbę motywują dobrem dziecka i opinią nauczycielki. Jakie są procedury i akty prawne, które umożliwiają podjęcie takiej decyzji? Dziewczynka urodziła się 03.09.2009r. Nie posiada badań specjalistycznych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Według rozporządzenia w bursie szkolnej mogą mieszkać uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Czy istnieje możliwość, by w tego typu placówce mieszkali również uczniowie szkół podstawowych? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe