Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel rozpoczynający pracę w przedszkolu publicznym prowadzonym przez prywatnego właściciela ma obowiązek rozpoczęcia stażu na nauczyciela kontraktowego?Umowę ma podpisaną na rok?
Nauczyciel – stażysta zatrudniony w publicznym niesamorządowym przedszkolu nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć co najmniej na ½ etatu zgodnie z kwalifikacjami rozpoczyna staż bez składania wniosku do dyrektora i bez względu na podstawę zatrudnienia, czyli także w razie zatrudnienia na roczną umowę – art. 91b ust. 2 pkt 3 w zw. z art. 9d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Wyjątkowo nauczyciel nie realizuje stażu, jeśli w terminie 20 dni od dnia rozpoczęcia zajęć nie złoży dyrektorowi do zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego, o którym mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2018 r., poz. 1574.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka awansowała na nauczyciela kontraktowego w 2015 r. Z dniem 1 września 2020 r. rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego (2 lata i 9 miesięcy). Od 1 marca do 8 czerwca 2021 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie od 9 czerwca 2021 r. do 7 czerwca 2022 r. na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Ciągła nieobecność w pracy wyniosła 1 rok 3 miesiące i 7 dni, nauczycielka wróciła do pracy 8 czerwca 2022 r. Czy podlega ona przepisom przejściowym, a więc staż na nauczyciela mianowanego zostaje skrócony o 1 rok, trwa 1 rok i 9 miesięcy, kończąc się 7 września 2023 r.? Czy obowiązują ją przepisy dotyczące awansu z 2018 r., a więc odbywa staż wydłużony o ciągłą nieobecność w pracy, kończąc go 7 wrzesień 2024 r.?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego 14 sierpnia 2019 roku. Data ta wynika z faktu wydłużenia stażu spowodowanego licznymi przerwami, które łącznie nie przekroczyły 1 roku i 4 miesięcy. Ile czasu ma dyrektor na przygotowanie oceny pracy? Czy tak jak jest w art. 6a ust. 2a Karty Nauczyciela - 21 dni od dnia złożenia sprawozdania czyli w tym przypadku byłoby to 4 września? Czy też 21 dni liczy się od 2 września czyli od początku roku szkolnego? Co z projektem oceny opiekuna stażu czy on taki przygotowuje? Co jeśli przebywa na urlopie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytania dotyczą szkoły prywatnej mającej uprawnienia szkoły publicznej.
1. Czy nowo zatrudnieni nauczyciele (od 1 września 2022 r.)mają obowiązek realizowania ścieżki awansu zawodowego? Czy dyrektor ma obowiązek rozpocząć takie postępowanie? Czy w naszej szkole mogą pracować na czas nieokreślony nauczyciele bez stopnia awansu zawodowego?
2. W szkole zostało ustalone pensum (pełen etat) na 34 godziny dydaktyczne. Czy nauczyciel mający 9 godzin dydaktycznych tygodniowo tj 0,26 etatu może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile trwa staż i jakie akty prawne określają procedurę dla nauczycieli, którzy złożyli wnioski o staż na nauczyciela mianowanego w dniu 1 września 2022 r. (jeden nauczyciel kontraktowy – akt nadania 20 czerwca 2002 r., drugi nauczyciel kontraktowy – akt nadania 13 grudnia 2019 r.)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź - Mam pytanie dotyczące trybu skracania okresu trwania stażu na kolejny stopień awansu.
Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego zgodnie z przepisem 9a ust.3 KN. Akt nadania stopnia awansu zawodowego datowany jest na 12 września 2017 roku. Nauczyciel był zatrudniony od kwietnia 2017 roku- najpierw na 1/2 etatu jako stażysta. Od września miał automatycznie rozpocząć awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Jego pensum wzrosło do pełnego wymiaru oraz z dniem 1 września osiągnął wymagany przepisem 5-letni staż pracy. Z dniem 7 września nauczyciel złożył wniosek do dyrektora o uznanie znaczącego dorobku zawodowego oraz wymaganego 5 letniego stażu pracy do uznania go nauczycielem kontraktowym.
Dyrektor rozpatrzył wniosek pozytywnie oceniając, iż z dniem 12 września nadaje nauczycielowi wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie wyżej wymienionego artykułu lecz stosunek pracy owego nauczyciela już trwał od kwietnia 2017.
Czy opisana procedura była przeprowadzona poprawnie?
Czy taki nauczyciel może starać się o skrócenie czasu trwania stażu na kolejny stopień awansu posiłkując się wspomnianym przepisem? Zgodnie z treścią przywołanego wyżej przepisu dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do 1 roku i 9 miesięcy. W przepisie jest jednak sformułowanie: "...z dniem nawiązania stosunku pracy uzyskują stopień nauczyciela kontraktowego".
1. Czy w tym przypadku można wnioskować o skrócenie tej ścieżki?
2. Czy procedura uznania dorobku zawodowego i zmiany stopnia awansu odbyła się zgodnie z procedurą opisaną w KN?
Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Nauczycielka wychowania przedszkolnego 10.07.2015 roku uzyskała stopień awansu - nauczyciel kontraktowy do 25.07.2015 pracowała w placówce w której uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego.Od 1.09.2015 do 20.12.2015 była zatrudniona w prywatnej firmie logopedycznej na umowę zlecenie. Od 22.02.2016 do 31.01.2017 zatrudniona była na stanowisku logopedy w przedszkolu i poradni. Od 01.09.2017 zatrudniona jest Publicznym Przedszkolu. Czy od 01.09.2018 roku może rozpocząć awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego? Zdaje sobie sprawę że od 01.09 zmieniają się przepisy i przerwa wydłuża się do 2 lat i 9 miesięcy. Można jednak skrócić ścieżkę awansu do 2 lat pod warunkiem wyróżniającej się oceny pracy, czy mimo braku ciągłości zatrudnienia jest możliwe rozpoczęcie mianowania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe