Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej będąc na urlopie zdrowotnym na przełomie roku kalendarzowego 2016/17 zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2016 i 2017 ?
Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce nieferyjnej przysługuje, zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Za czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie przysługuje urlop uzupełniający. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel traci prawo do urlopu wypoczynkowego, chyba, że np. przez cały rok przebywał na urlopie zdrowotnym. Wówczas, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88, urlop zdrowotny konsumuje urlop wypoczynkowy: "cele urlopu wypoczynkowego i zdrowotnego są w rzeczywistości zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie. Jeżeli nauczyciel w okresie, w którym powinien być mu udzielony urlop wypoczynkowy, korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia, to prawo do urlopu wypoczynkowego zostało skonsumowane przez wykorzystanie urlopu zdrowotnego".
Jeżeli nauczyciel korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia jedynie przez część roku kalendarzowego, przysługuje mu urlop na ogólnych zasadach. Nie ma podstaw do ustalania w takim przypadku urlopu proporcjonalnego, ponieważ ani Karta Nauczyciela, ani kodeks pracy takiej sytuacji nie przewiduje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pedagogiki religijnej (teolog) plus kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki może uczyć innego przedmiotu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole nauczyciele odbyli szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej we wrześniu 2019 r. Kiedy nauczyciele powinni wykonać kolejny taki kurs aby było to zgodne z przepisami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przyznałam nauczycielce urlop zdrowotny zgodnie z okresem wskazanym w orzeczeniu t.j 01.07.2015 do 30.06.2016 r. Nauczycielka wykorzystała w br. 10 dni urlopu w czasie ferii zimowych. Czy w związku z tym będę musiała nauczycielce zapłacić za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego, czy - ponieważ urlop wypoczynkowy pokrywa się ze zdrowotnym - nie mam takiego obowiązku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego realizuje tygodniowo 32/25 (z tego etat 25/25 i dodatkowo 7/25 stałych nadgodzin) w pięciodniowym tygodniu pracy w jednej placówce.
Moje pytania: jak należy obliczyć ilość stałych nadgodzin w tygodniu, w którym przypadały dwa dni świąteczne, a ogólna ilość godzin pracy (etatowych razem ze stałymi nadgodzinami) w każdym dniu jest inna.
Np.:
Pn. 9 godzin
Wt. 5 godzin
Śr. 5 godzin
Czw. 4 godziny
Pt. 9 godzin,
a dni świąteczne przypadały w środę i czwartek.
Bardzo proszę o pomoc w prawidłowym obliczeniu należnych stałych nadgodzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obie sprawy dotyczą wpisu na świadectwie pracy: Dnia 6.04.2017 nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. za porozumieniem stron. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika za porozumieniem stron art. 23 ust.1 pkt.1 oraz ust. 4 pkt.1 KN. Dnia 19.05.2017 r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art. 23 ust.1 pkt.1 KN. Proszę o potwierdzenie poprawności zapisów lub o sprostowanie jeśli są niewłaściwe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe