Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony na czas zastępstwa od 16 marca do 31 sierpnia 2013 r. należy się świadczenie urlopowe? A jak jest z pracownikiem obsługi - czy zatrudnionemu woźnemu na czas zastępstwa na 4 miesiące należy się świadczenie urlopowe?
Karta Nauczyciela:
art. 53 ust. 1a. Z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Nauczycielowi należy wypłacić świadczenie urlopowe obliczone za okres od marca do sierpnia.
Świadczenia socjalne dla pracowników niepedagogicznych określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli regulamin przewiduje świadczenie typu urlopowego (dofinansowanie wypoczynku, wczasy pod gruszą, itp.), przysługuje ono każdemu uprawnionemu do korzystania z funduszu, również osobom zatrudnionym "na zastępstwo", gdyż jest to jeden z rodzajów umowy o pracę i w rozumieniu kodeksu pracy są oni pracownikami.
Zgodnie z USTAWĄ z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, osoby uprawnione do korzystania z Funduszu, to pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu (np. osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia).
Wymiar zatrudnienia, czy rodzaj umowy o pracę nie mają znaczenia przy udzielaniu świadczeń, a jedynie kryterium socjalne.
art. 8. 1, ustawy o ZFŚS:
Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który posiada uprawnienia do przejścia na świadczenie kompensacyjne można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 1.10.2020 r. nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej, która została wypłacona w tym dniu. Od 1.09.2020 r. nauczycielowi przysługuje dodatek za klasy łączone, który został wypłacony w grudniu z wyrównaniem za wrzesień, październik, listopad i grudzień. Proszę o opinię, czy naszym obowiązkiem jest wyrównanie nagrody jubileuszowej o ten dodatek za klasy łączone, a jeżeli tak, to za które miesiące?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy wypadku nauczyciela w szkole (nauczyciel w-f zwichnął nogę). Czy rozporządzenie MENiS z 31 XII 2002 r. (ze zmianami) rozdział 4 art. 41 ust. 1 dotyczy również nauczycieli czy tylko dzieci, czyli czy w przypadku jeśli nauczyciel, nie dziecko, uległ wypadkowi powiadamiam niezwłocznie instytucje wymienione w ust. 1: Pracownika służby bezpieczeństwa, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący, radę rodziców. Jeśli tak, to gdzie szukać społecznego inspektora pracy?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu samorządowym można udzielić urlop wypoczynkowy w miesiącu lutym?
- Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej prowadzi zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 20/18 godz. Czy dodatkowe 2 godziny rewalidacji w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej może realizować z pensum 18 godzinnego (jako godziny ponadwymiarowe), czy musi mieć dodatkową umowę w wymiarze 2/22.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe