Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przysługuje urlop w czasie ferii zimowych? Czy dyrektor ma prawo zlecić mu opiekę nad dziećmi w czasie ferii zimowych?
Okres ferii zimowych w szkole feryjnej jest dla nauczyciela okresem urlopu wypoczynkowego. Określa to art. 64 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Ustawa wprowadza możliwość zobowiązania nauczyciela przez dyrektora szkoły do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.
W obecnym stanie prawnym nie można zlecić nauczycielowi opieki nad uczniami w trakcie jego urlopu. Zarówno podczas ferii zimowych jak i letnich można organizować różne formy wypoczynku dzieci, za które nauczycielowi przysługuje odrębne wynagrodzenie z umowy zlecenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wysłałem nauczyciela w podróż służbową jego własnym samochodem na konkurs jako opiekuna i ten nauczyciel przygotowywał ucznia na konkurs ogólnopolski. Podpisałem stosowną umowę, a główna księgowa nie chce wypłacić należnej sumy. Nadmieniam, że na Radzie Rodziców też jest mało finansów. Księgowa interpretuje, że na podróż służbową nauczyciel może jechać tylko na szkolenie i należy się zwrot kosztów. Jak rozwiązać problem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS jest zapis m.in. dotyczący osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych, który brzmi: byli pracownicy - emeryci i renciści (w okresie pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy), którzy przeszli na emeryturę lub rentę bezpośrednio ze szkoły, osiągnęli status emeryta/rencisty, oraz ich współmałżonkowie. Czy pracownik - konserwator który przez 10 lat pracował jako rencista i w maju została rozwiązana umowa za porozumieniem stron (z uwagi na stan zdrowia - choroba nowotworowa) może korzystać ze świadczeń socjalnych? Czy należny zmodyfikować zapis w regulaminie?
- Pracownik obsługi kobieta ur. 20.02.1956 r. posiadająca na dzień 31.03.2017 r. 32-letni staż pracy z dniem 01 kwietnia 2017 roku chce odejść na emeryturę. Jaka przysługuje jej odprawa. Z dniem 1.01.2017 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu na 2017 r. czy jeżeli go nie wykorzysta należy się jej ekwiwalent? Czy jeśli otrzyma ekwiwalent za urlop będzie przysługiwało jej świadczenie urlopowe? Czy w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jej jeszcze jakieś uposażenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy. Zaczynałam pracę 31 lat temu i nie otrzymałam z 2 szkół świadectw pracy (pracowałam po 1 roku w każdej - w tej samej gminie). Druga ze szkół została zlikwidowana i podobno pierwsza przejęła dokumentację. Teraz okazało się, ze ani w Urzędzie Gminy, ani w tej drugiej szkole nie ma moich akt osobowych, tylko listy płac w archiwum szkoły. Dyrektor oświadczył, że na tej podstawie nie może mi wystawić duplikatu świadectwa pracy. Czy ma rację? Ponadto w domu mam jeszcze kilka dokumentów z tamtych lat, np. umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach, dodatkach przyznanych, a także książeczkę ubezpieczeniową z pieczątkami szkół. Czy na tej podstawie mogę domagać się duplikatów świadectw pracy? Czy zakład pracy może odmówić wystawienia świadectwa pracy/jego duplikatu? Jak załatwić tę sprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy sporządzić umowę o pracę dla nauczycielki, która:
1. ma umowę na czas określony do 31 sierpnia 2020.
2. obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim do 26 sierpnia. Po 26 sierpnia ma jeszcze do wykorzystania zaległy urlop.
Czy można podpisać umowę w czasie, gdy jest na urlopie uzupełniającym? Nauczycielka jest zaplanowana w arkuszu na kolejny rok, jest dla niej etat. Kiedy i z jakim dniem podpisać kolejną umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe