Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w karcie oceny pracy nauczyciela, w egzemplarzu załączanym do dokumentacji, zaznacza się poziom spełniania kryteriów oceny pracy, czy też wystarczy tylko końcowa ocena wynikająca z posumowania spełniania ww. kryteriów?
Na podstawie art. 6a ust. 1e, ust. 4, ust. 8a i ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., ocena pracy nauczyciela dotyczy stopnia realizacji obowiązków określonych w art. 6 i art. 42 ust. 2 KN oraz w art. 5 ustawy – Prawo oświatowe w zakresie wszystkich obszarów działalności szkoły. Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym: ocena wyróżniająca; bardzo dobra; dobra; negatywna. Nauczyciel, po ustaleniu oceny jego pracy, otrzymuje kartę oceny pracy zawierającą ocenę pracy, jej uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości wniesienia odwołania. Od ustalonej oceny pracy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, przysługuje prawo wniesienia odwołania, za pośrednictwem dyrektora szkoły, do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą. Również zgodnie z § 4 ust. 2 pkt 8, 9 i 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 sierpnia 2019 r. w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, szczegółowego zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz szczegółowego trybu postępowania odwoławczego (Dz.U. z 2019 r., poz. 1625), karta oceny pracy zawiera: stwierdzenie uogólniające, uzasadnienie oceny pracy, pouczenie o terminie i trybie wniesienia odwołania od oceny pracy. W karcie oceny pracy oprócz stwierdzenia uogólniającego (jednej z ww. ocen), z uwagi na możliwość odwołania się od oceny pracy, nauczyciel z uzasadnienia oceny pracy powinien dowiedzieć się, jakie konkretnie okoliczności wpłynęły na ustalenie takiej, a nie innej oceny. Z kolei ponieważ ocenianiu podlega stopień realizacji obowiązków wymienionych w art. 6 i art. 42 KN oraz art. 5 PO to z uzasadnienia oceny pracy powinno wynikać, jak dyrektor ustalił poziom spełniania poszczególnych kryteriów wynikających z ww. regulacji. Przepisy nie określają szczegółowych zasad formułowania uzasadnienia oceny pracy, a więc jego elementem może być zaznaczenie poziomu spełniania kryteriów oceny pracy. Na podstawie karty oceny pracy, w tym uzasadnienia, nauczyciel powinien mieć możliwość rozważenia, czy zgadza się z oceną pracy, czy ewentualnie odwoła się od oceny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy od września 2017 r. kl. IV (według nowej podstawy programowej) powinna realizować wychowanie do życia w rodzinie?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli na skutek złożonych rezygnacji słuchaczy z danego kierunku, pozostało tylko 14 słuchaczy na tym kierunku a zapis w statucie szkoły (jest to niepubliczna szkoła policealna dla dorosłych o uprawnieniach publicznych) mówi, że kierunek, na który uczęszcza mniej niż 15 osób może zostać rozwiązany z przyczyn ekonomicznych, to czy dyrektor szkoły może rozwiązać taki kierunek zapewniając oczywiście kontynuację kształcenia w innej placówce na tym samym kierunku? Jakie procedury należy sporządzić?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń niepełnosprawny intelektualnie w stopniu znacznym, pierwszy etap edukacyjny, nauczanie indywidualne: jakie dzienniki są obowiązujące? Konkretnie chodzi mi o logopedę - gdzie ma wpisywać swoje zajęcia oraz fizjoterapeutę, bo rozumiem, że nauczyciela obowiązuje dziennik nauczania indywidualnego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli dyrektor szkoły zwolnił ucznia z nauki drugiego języka obcego do końca etapu edukacyjnego, to czy po wejściu w życie rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania, powinien przywrócić obowiązek nauki uczniowi, który nie spełnia warunków określonych w tym rozporządzeniu, w paragrafie 6.1.?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy można nagrywać rady pedagogiczne twierdząc, że protokolant nie zapisał dokładnie. Nie ma tego zapisanego w regulaminie, polityka bezpieczeństwa nie zawiera takich zapisów. Jak to się ma do przetwarzania danych i zapisów protokołów w świetle prawa.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe