Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kiedy mówimy u nauczyciela np. z pensum 18/18 o godzinach ponadwymiarowych, a kiedy o godzinach nadliczbowych?
Wymiar pensum 18/18 wskazuje na zatrudnienie na stanowisku nauczyciela szkoły danego typu w samorządowej szkole. Takiego nauczyciela obowiązuje 5-dniowy i 40-godzinny tydzień pracy, zgodnie z art. 42 ust. 1 i art. 42c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), w tym m.in. nauczyciel realizuje 18 godzin zajęć z uczniami w ramach pensum (art. 42 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 lp. 3 KN). W sytuacji, gdy nauczyciel prowadzi dodatkowe godziny zajęć z uczniami ponad pensum, w ramach których realizuje program nauczania na polecenie dyrektora, wypracowuje dodatkowo płatne godziny ponadwymiarowe (art. 35 ust. 1, 2 i 3 KN). Natomiast jeżeli 40-godzinny czas pracy nauczyciela zostanie przekroczony w związku z realizowaniem na polecenie dyrektora tzw. zadań statutowych, zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym (art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN) to nauczyciel wypracowuje godziny nadliczbowe - art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 151 i n. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie można określić tygodniowe pensum dydaktyczne nauczyciela w wymiarze od ... do... godzin? Czy należy określić konkretną liczbę godzin dydaktycznych? A może nie ma potrzeby określania tej liczby a wymiar pensum regulować rzeczywistymi potrzebami organizacyjnymi szkoły, a ewentualne różnice w jego wysokości regulować dodatkiem motywacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w piśmie do pracownika obsługi szkoły samorządowej dotyczącym zmiany (podwyżki) wynagrodzenia od 1 stycznia 2022 r. należy – jako podstawę prawną – podać wszystkie nw. akty prawne:
1. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
2. rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. z dnia 15 września 2021,
3. regulamin wynagradzania pracowników obowiązujący w placówce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- Urlop dla celów artystycznych. Nauczyciel plastyki (zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć) złożył podanie do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu artystycznego (płatnego), w związku z wyjazdem chóru, którego jest członkiem, na festiwal muzyki cerkiewnej. Proszę o informację czy prywatny wyjazd na festiwal jest podstawą do udzielenia takiego urlopu oraz o informację kiedy (w jakich sytuacjach) udziela się nauczycielom urlopów w celach artystycznych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel poszedł na roczny urlop dla poratowania zdrowia w lutym 2017 r. (po feriach zimowych). Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający. Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe