Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany przechodzi na emeryturę i jest zainteresowany ponownym zatrudnieniem. Obecnie jest zatrudniony na podstawie mianowania. Umowę ma zawartą na pełny etat w jednej szkole (9 godzin) ale jest oddelegowany do innej placówki, by uzupełniać etat (9 godzin). Czy można go zatrudnić po przejściu na emeryturę w taki sam sposób ale na czas określony – do końca roku szkolnego? Jeśli zostanie zatrudniony po przejściu na emeryturę tylko na 9 godzin, to czy umowa może być zawarta na czas określony – do końca roku szkolnego? W oparciu o jaką podstawę prawną mogę go zatrudnić ponownie? Po jakim czasie od dnia rozwiązania umowy o pracę, w związku z przejściem na emeryturę można nawiązać z nim nową umowę?
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym zawiera się na podstawie mianowania, gdy spełnione są wszystkie warunki, a jeśli nie ma możliwości zapewnienia mu pełnego etatu – zawiera się z nim umowę na czas nieokreślony. Jedynie w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
W przypadku opisanym w pytaniu wydaje się mało prawdopodobne, aby istniała potrzeba wynikająca z organizacji nauczania, by zatrudnić nauczyciela na czas określony.
Nauczyciel zatrudnienie może podjąć już następnego dnia po zakończeniu poprzedniego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Ile godzin zajęć korekcyjno-kompensacyjnych może mieć grupa uczniów objęta takimi zajęciami? Kto te godziny przydziela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może mieć godziny ponadwymiarowe? Posiadam zniżkę -mam 6 godzin. Uczę języka polskiego - 5 godzin + 5 godzin, co w sumie daje 10 godzin. Czy mogę mieć 4 godziny ponadwymiarowe? Godziny wynikają z ramówki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy nauczyciela , który ma zawieszone świadczenie kompensacyjne jesteśmy drugim miejscem pracy - nasze pytanie brzmi w jakiej wysokości należy się wypłacać wysługę
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Proszę o interpretację dni wolnych od zajęć dydaktycznych w szkole dla nauczycieli. Organ prowadzący twierdzi, że nauczyciele w przerwach świątecznych i dniach wolnych od zajęć dydaktycznych powinni być w szkole 8 godzin. Jakie jest Państwa stanowisko w tej sprawie?
2. Jaka podstawa prawna reguluje prawo burmistrza do udzielania dyrektorowi szkoły urlopu? Przecież nie jest pracodawcą.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe