Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany z 38 letnim stażem pracy( 60 lat życia) zapytał czy zwolni dyrektor z dniem 30 kwietnia br. i przyjmie na pół etatu od 1 maja br. Twierdzi, że finansowo będzie dla niego najlepiej. Jaka przysługuje odprawa 3 miesięczna przysługująca emerytom czy z art.20 tj razem 3+6, Jest dobrym nauczycielem i chciałbym, aby dalej pracował. Moim zdaniem jeśli zatrudnię to tylko odprawa 3 miesięczna. Argumentem przemawiającym za 9 miesięczna odprawą jest prawdopodobieństwo, że jeden oddział uczniów będzie mniej z uwagi na niż wśród młodzieży ponadgimnazjalnej.
Dyrektor nie ma obowiązku zwalniania nauczyciela w celu umożliwienia skorzystania z uprawnień emerytalnych. Dodatkowo w tym przypadku brak godzin dla nauczyciela w dotychczasowym wymiarze zajęć powinien wynikać z zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, czyli przedstawiać przełożenie mniejszej liczby oddziałów na godziny dla nauczyciela. Jeśli dyrektor nie doręczy wypowiedzenia z art. 20 KN, nauczyciel może złożyć wypowiedzenie z art. 23 ust. 1 pkt 1 KN bez prawa do 6-miesięcznej odprawy z art. 20 ust. 2 KN. Ewentualne prawo do odprawy emerytalnej jest uzależnione po pierwsze od tego, czy na dzień 31 grudnia 2008 r. nauczyciel spełniał wymóg 30 – letniego stażu pracy, w tym 20 lat przy tablicy (art. 88 ust. 2a w zw. z art. 87 ust. 2 KN) oraz po drugie, czy nauczyciel otrzyma pozytywną decyzję o przyznaniu emerytury. Zakończenie zatrudnienia i nawiązanie kolejnego przed otrzymaniem decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia i bez jakiejkolwiek przerwy w zatrudnieniu nie uprawnia do emerytury, a w konsekwencji także do odprawy emerytalnej (art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn.: z 2015 r. poz. 748).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce publicznego przedszkola przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych w momencie złożenia wypowiedzenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia w dniu 30.09.2017 r. gdy: wykorzystała urlop macierzyński i urlop rodzicielski w roku 2016, a rok 2017 zaczęła od zwolnień L-4, a później korzystała z urlopu wychowawczego do dnia 31.08.2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop macierzyński. Na jakich warunkach należy się nauczycielce urlop macierzyński w przypadku utraty ciąży?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony. W chwili obecnej przebywa na urlopie uzupełniającym. Od września nie mamy dla niego godzin. Czy wręczenie wypowiedzenia ww. nauczycielowi jest możliwe w związku ze zmniejszeniem oddziałów w szkole, będącego na urlopie uzupełniającym? Czy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności można wręczyć wypowiedzenie ww. nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma 30/30 pełen etat biblioteki i 6/18 języka polskiego jej etat w przeliczeniu to 36/27 i 9 godzin ponadwymiarowych (pensum 27). Od 1 września w zastępstwie otrzymała dodatkowo 5/18 godzin języka polskiego za nauczycielkę przebywającą na zwolnieniu lekarskim. Czy powinnam na czas zastępstwa jeszcze raz przeliczyć pensum tej nauczycielce, czy niezmiennie po mimo, iż ma pensum 27 to tylko doliczyć te godziny doraźnego zastępstwa do godzin ponadwymiarowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe