Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany, zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony zaczął chorować 02.05.2014r. starał się o świadczenie rehabilitacyjne - niestety decyzja ZUS jest odmowna. Okres zasiłkowy wyczerpie się z dniem 30.10.2014r. Nauczyciel chce rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób prawidłowo rozwiązać stosunek pracy? Czy wypłacamy ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Z nauczycielem zatrudnionym na podstawie umowy o prace na czas nieokreślony, w przypadku długotrwałej niezdolności do pracy stosuje się art. 27 ust. 2 Karty Nauczyciela, tj. rozwiązanie umowy w każdym czasie i bez wypowiedzenia. Nie musi to więc nastąpić z końcem roku szkolnego czy też z końcem miesiąca.
Jeżeli zatem z obliczeń wynika, że okres zasiłkowy wyczerpie się 30.10.2014, to z tym dniem można już rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 27 ust. 2 KN.
Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wypłacić ekwiwalent, zgodnie z art. 66 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. W mojej szkole pracuje dwóch nauczycieli historii. Obydwoje mają podobny staż pracy, oboje są nauczycielami dyplomowanymi i zatrudnionymi przez mianowanie, obydwoje są chronieni przez związki zawodowe (każdy przez inny związek). Mężczyzna ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, jest też chroniony ze względu na funkcje polityczne i społeczne, obecnie jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Kobieta ma uprawnienia do nauczania historii i wosu, edukcji dla bezpieczenstwa oraz uprawnienia do pracy w bibliotece. Obecnie ma w mojej szkole ½ etatu i uzupełnia etat w sąsiedniej placówce. W przyszłym roku szkolnym, ze względu na wchodzącą do szkół ponadgimnazjalnych reformę i ograniczenie ilości godzin z tych przedmiotów (mimo możliwych rozszerzeń), nie mam wystarczającej ilości godzin, aby zatrudnić oboje w pełnym wymiarze godzin. Jakie mam możliwości jako dyrektor, aby postąpić zgodnie z prawem, a jednocześnie ograniczyć wymiar godzin ww. nauczycielom/ nauczycielowi. Z góry dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu MEN ws. warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest mowa o tym, że wypoczynek może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) i formach wypoczynku w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). W związku z tym, czy wypoczynkiem jest jednodniowa wyjazdowa wycieczka do kina lub turniej szachowy, lub turniej siatkarski organizowany na terenie szkoły w czasie ferii? Od nauczyciela - kierownika powyższych form wypoczynku w czasie ferii wymagane są odpowiednie kwalifikacje, natomiast te same formy organizowane w czasie zajęć szkolnych, nie w ferie, nie nakładają na kierownika posiadania zaświadczenia o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku. Czy tak jest? Nasi nauczyciele, którzy takiego kursu nie ukończyli, w ciągu roku szkolnego organizują wycieczki wyjazdowe, turnieje, itp.i pełnią w nich rolę kierownika. Ci sami nauczyciele nie mają prawa być kierownikami ww. form tylko dlatego, że odbywają się one w ferie? I jeszcze jedno pytanie: Czy w przypadku ww. form obowiązuje liczba uczestników przypadająca na jednego opiekuna taka, jak w rozporządzeniu, czy dyrektor o tym decyduje? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, od 1 września 2011 r. będzie zatrudniony na 1/2 etatu. Czy musi nastąpić z tym nauczycielem rozwiązanie umowy, czy tylko ograniczenie zatrudnienia do 1/2 etatu? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Mamy nauczyciela, który ma podwójne kwalifikacje: nauczyciel edukacji elementarnej i pedagog specjalny. Do tej pory ta osoba pełniła funkcję nauczyciela przedszkola, a od stycznia do czerwca tego roku ma pełnić tylko funkcję nauczyciela wspomagającego. Później znów będzie nauczycielem przedszkola. Czy muszę tej osobie zmieniać stanowisko w umowie na te kilka miesięcy, czy w umowie może pozostać stanowisko nauczyciel przedszkola, a funkcję wspomagającego będzie ta osoba pełniła na podstawie drugich kwalifikacji, niezależnie od stanowiska w umowie? Czy wtedy mogę spokojnie rozliczyć tę osobę z subwencji przyznanej na osobę niepełnosprawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe