Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel opuścił stanowisko pracy (pracuje w świetlicy). Zastąpiła go koleżanka, jednak tego faktu nie zgłosił i nie uzgodnił zastępstwa z dyrektorem. W tym czasie wziął udział w spotkaniu nauczycieli z komisją oświaty zorganizowanym w szkole. Jakie sankcje grożą nauczycielowi?
Na podstawie art. 75 ust. 2 Karty Nauczyciela, za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z Kodeksem pracy.
Nauczycielowi można zatem wymierzyć karę upomnienia lub nagany, jak również karę pieniężną. Przy stosowaniu kar należy pamiętać o dalszych przepisach dot. wymierzania kar, zwłaszcza art. 109 k.p., zgodnie z którym kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kolejnym warunkiem jest wysłuchanie pracownika przed zastosowaniem kary. Jeżeli z powodu nieobecności w zakładzie pracy pracownik nie może być wysłuchany, bieg dwutygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z prośbą o odpowiedź na opisaną niżej sytuację, dotyczącą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel z wieloletnim stażem, przebywał na urlopie zdrowotnym od dnia 28 listopada 2014 roku do dnia 19 grudnia 2014 roku (pobyt w sanatorium). W miesiącu maju 2015 roku poważnie zachorował, przebywał w szpitalu ponad dwa miesiące, obecnie wykorzystuje urlop uzupełniający po skończonym pobycie w szpitalu i zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z treścią art. 73 ust. 8 KN nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Proszę o informację, czy w zaistniałej sytuacji jest jakakolwiek możliwość by udzielić temu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Obecny stan zdrowia nie pozwala na jego powrót do pracy. Bardzo dziękuję za udzielenie szczegółowej odpowiedzi popartej przepisami.
- Czy osoba, która posiada wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku administracja, studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika) może być wychowawcą w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Osoba prawna, która prowadzi publiczne przedszkola i szkoły rekrutuje osoby na stanowiska dyrektorów tych placówek nie przeprowadzając konkursu na to stanowisko, co jest zgodne z art.63 ust.11 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo oświatowe Dz.U. 2017.59. Czy w tym przypadku osoba zatrudniana na stanowisku nauczyciela z powierzeniem stanowiska dyrektora szkoły publicznej lub przedszkola publicznego na 5 lat powinna posiadać aktualną ocenę pracy (z ostatnich 5 lat) ?
- Czy nauczyciel, który ukończył filologią angielską może nauczać języka angielskiego w przedszkolu i klasach I-III, czy też jest zobowiązany posiadać kwalifikacje do nauczania wczesnoszkolnego? Co musi ukończyć nauczyciel po filologii, aby mógł nauczać języka, czy też sama filologia i przygotowanie pedagogiczne jest wystarczającym wymogiem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe