Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z 40-letnim stażem pracy w arkuszu organizacyjnym na rok 2013/14 ma przydzielone 18 godzin. Dwoje nauczycieli tego samego przedmiotu na rok szkolny 2013/14 ma ograniczenie etatu do 14/18. Jednak w maju nauczyciel, który ma zaplanowane 18 godzin, zdecydował się na odejście na emeryturę. Czy istnieje możliwość zwolnienia nauczyciela z art. 20 ust.2 już po oddaniu arkusza do organu prowadzącego?
Fakt, że nauczyciel zdecydował się na przejście na emeryturę, nie powoduje potrzeby zwalniania go z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela (z pytania wynika, że to tego nauczyciela chcą Państwo zwolnić?). Nie ma również potrzeby wprowadzania zmian w przydziałach pozostałych nauczycieli przedmiotu. W sierpniu należy sporządzić aneks do projektu organizacyjnego, obowiązujący od 1 września, w którym nie będzie już nauczyciela, który przejdzie na emeryturę, a pozostali nauczyciele będą mieli etat.
Czynności podejmowane przez dyrektora (wypowiedzenia umów, ograniczenia etatów) muszą mieć swoje odzwierciedlenie w zatwierdzonym arkuszu organizacyjnym. Jeżeli nauczyciel będzie miał zaplanowane godziny w arkuszu, w przypadku zwolnienia go, będzie mógł domagać się w sądzie przywrócenia do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Praca na 2 umowy u jednego pracodawcy (1 etat i 0,5 etatu), a dodatek stażowy. Szkoła zatrudnia pracownika administracji na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę, w łącznym wymiarze czasu pracy 1,5 etatu. Pierwsza umowa została zawarta 1.09.2016 r. (1 etat), druga 1.01.2019 r. (0,5 etatu). Pracownik, przed pierwszym zatrudnieniem, tj. w 2016 r., przedstawił świadectwa pracy potwierdzające 13-letni zakończony okres zatrudnienia. Ten okres zaliczono do pierwszego stosunku pracy (zmiana dodatku stażowego u tego pracownika następuje w październiku każdego roku). W tej chwili, pracownik nabył już praw do wypłaty 16% dodatku stażowego. Czy ten okres należy zaliczyć do każdego stosunku pracy odrębnie i wypłać dodatek za wysługę lat z dwóch umów? Czy do umowy podstawowej należy doliczać 16%, a do dodatkowej 13% (czyli za zakończone okresy zatrudnienia, bez wliczania okresu trwania pierwszej - podstawowej umowy)? Czy w ramach drugiej umowy pracownikowi w ogóle nie należy wypłacać dodatku stażowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 18/18 etatu jest jednocześnie zatrudniony na 1/5 etatu na stanowisku księgowej KZP. Od 01.09.2016 r. nauczyciel odchodzi na emeryturę. Czy w takiej sytuacji należy wystawić jedno świadectwo pracy i wskazać, że w okresie zatrudnienia pracownik wykonywał pracę: nauczyciela historii od.... do.... i księgowej od... do.... .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zatrudniania w przedszkolu nauczyciela wspomagającego. Czy można go zatrudnić? Na jakiej podstawie? Jeśli tak, to jakie powinny być zapisy w statucie odnośnie jego zadań.
- Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch szkołach na terenie jednej gminy na odrębnych umowach w każdej na czas nieokreślony (każdy etat ponad 1/2), czy może on otrzymać urlop dla poratowania zdrowia? I czy w każdej ze szkół?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia i z akt osobowych wynika że z art. 88 ust. 1 KN na dzień 31.12.2008 r nauczyciel miała 30 lat pracy w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela i nabyła prawa do emerytury, dlatego też zgodnie z art. 73 ust 2 KN nie przysługuje mu prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Po poinformowaniu nauczyciela o tym fakcie nauczyciel dostarczył postanowienie sądu z 2013 roku o niezaliczeniu okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do stażu emerytalnego (powód mała powierzchnia 1,26 ha i uczęszczanie do szkoły). W związku z tym nauczyciel nie ma 30 lat pracy na dzień 31.12.2008, a więc jest jest rozbieżność pomiędzy wysługą lat pracy w aktach osobowych, a wyliczeniem przez ZUS. Jak formalnie przeprowadzić dokumentację (jakie nauczyciel powinien złożyć pisma do dyrektora szkoły) udzielającą urlop dla poratowania zdrowia, jak wyprostować sytuację w aktach osobowych (ma zaliczone pracę w gospodarstwie), jaka nagroda jubileuszowa powinna być wypłacona (wliczająca okres pracy w gospodarstwie 40 lat czy nie 35 lat – ta nagroda została już wypłacona wcześniej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe