Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przebywała na L-4 182 dni, po chorobowym urlop uzupełniający, teraz do 30 czerwca ma urlop zdrowotny / 8 mcy/. Czy skierowanie na badanie kontrolne muszę jej dać teraz czy mogę po wakacjach, bo wszystko wskazuje na to, że będzie miała niezdolność do pracy i przejdzie na rentę?
Zgodnie z art. 73 ust. 6 Karty Nauczyciela, dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Dyrektor musi zatem wystawić skierowanie na badania, natomiast nauczyciel w związku z przebywaniem na urlopie wypoczynkowym, orzeczenie lekarskie dostarczy po jego zakończeniu. Aby skorzystać z urlopu wypoczynkowego, pracownik nie musi legitymować się zdolnością do pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy kursy kwalifikacyjne "Terapia pedagogiczna" - 270 godz.i "Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki dla nauczycieli i wychowawców placówek dla dzieci upośledzonych umysłowo" - 270 godz., który daje kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie,czy po zmianie przepisów upoważniają do pracy z uczniem z Autyzmem i z Zespołem Aspergera w szkole podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 23 maja 2020 r. utraci ważność orzeczenie lekarskie wobec braku przeciwwskazań do wykonywania pracy sprzątaczce zatrudnionej w szkole. Pracodawca wystawił tej Pani skierowanie do lekarza medycyny pracy z dniem 22.04.2020 r. na badanie okresowe. Pracownica ta nie może wykonać tego badania, ponieważ lekarz medycyny, z którym placówka ma podpisaną umowę poinformował, że wykonuje tylko badania wstępne i kontrolne. Co w takiej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi bibliotekarzowi pracującemu w pełnym etacie należy w świadectwie pracy wpisać pracę w szczególnych warunkach /w szczególnym charakterze do 31 grudnia 2008 r.? Czy dotyczy to pracy przy tablicy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Pomoc kuchenna (pracownik emeryt) zatrudniona na 1/2 etatu, na czas nieokreślony, zostaje zwolniony z pracy z dniem 31 sierpnia 2023 r. (powodami są redukcja etatu oraz przesunięcia w etatach w obsłudze). Czy pracownikowi należy się odprawa z tytułu zwolnienia z pracy (redukcji etatu)? Stanowisko pomocy kuchennej pozostaje tylko jako pracownik robotnik do pracy lekkiej (sprzątaczka), która przechodzi na to stanowisko na 1/2 etatu.
2. Nauczyciel zatrudniony jest na zastępstwo za nieobecnego długotrwale nauczyciela (L4, urlop macierzyński). Zatrudnienie od 17 października 2022 r. umowa została zawarta do dnia 23 czerwca 2023 r. Czy data podana na zawartej umowie jest prawidłowa (zgodnie z prawem), czy należało umowę podpisać do końca sierpnia 2023 r.? W umowie jest podane, iż jest to umowa na czas określony oraz na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Czy umowa powinna być zawarta do dnia wykorzystania należnego nauczycielowi urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin od 23 listopada 2017 roku przebywa na zwolnieniu lekarskim, a od 04 czerwca 2017 roku na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (do 03 czerwca 2018 roku). N-l przekazał ustną informację o tym, że chce przerwać urlop rodzicielski i wrócić do pracy 17 maja 2018 r. z uwagi na to żeby nie utracić rozpoczętego wcześniej stażu na n-la mianowanego (wg starych przepisów). Na jego miejsce został zatrudniony n-l stażysta, który jest w trakcie odbywania stażu na nauczyciela kontraktowego. W obecnej sytuacji n-l stażysta straci możliwość zakończenia stażu (zabraknie 2 tygodnie). Czy n-l może przerwać urlop rodzicielski i np. wyrazić zgodę na zatrudnienie na pół etatu w celu kontynuowania awansu oraz umożliwienia n-lowi stażyście również dokończenia stażu. Proszę o podanie zasadnego i zgodnego z prawem rozwiązania tego problemu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe