Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownikowi z 36 letnim stażem pracy grozi zwolnienie z pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Czy starając się o świadczenie przedemerytalne może starać się o zaliczenie do wysługi lat niżej wymienionych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców i teściów potwierdzone zeznaniami świadków? Sprawa dotyczy pracownika urodzonego w marcu 1959 r. Po ukończeniu 16-go roku życia tj. od marca 1975 r do czerwca 1978 r pracował w gospodarstwie rolnym rodziców i uczył się w szkole zawodowej oddalonej od miejsca zamieszkania 6 km. Następnie podjął pracę zawodową. Od października 1981 r do stycznia 1982 r i od kwietnia 1986 r do września 1988 r pracował tylko w gospodarstwie rolnym teściów, które w 2014 r otrzymała w spadku jego żona. Należy dodać, że teściowie i pracownik nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne.
Jednym z warunków nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego jest posiadanie okresu uprawniającego do emerytury określonego w ustawie z dnia 30.04.2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.
Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy, za okres uprawniający do emerytury, uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je jak okresy składkowe:
W celu dokładnego sprawdzenia zaliczalności opisanej w pytaniu pracy w gospodarstwach rolnych do okresu uprawniającego do emerytury (świadczenia przedemerytalnego), pracownik powinien zgłosić się do właściwego oddziału ZUS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka pracuje 7 dni w tygodniu tj. internat, ale na zasadach bursy. Moje pytanie brzmi: Czy jeśli nauczyciel pracuje 5 dni w tygodniu np. niedziela, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, a piątek i sobota ma wolne, zaś w drugim tygodniu pracuje poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i sobota, a piątek i niedziela ma wolne to czy to jest prawidłowy grafik? Zaznaczam, że w tych 5 dniach pracy pracuje pełny etat. Drugie pytanie brzmi: Czy nauczyciela obowiązuje 11 godzinna przerwa tzn. jeśli kończy dyżur o 22.oo, a drugiego dnia zaczyna o 6.00 rano, czy może tak być?
- Na podstawie jakiej umowy można zatrudnić w przedszkolu niepublicznym nauczyciela wspomagającego dla dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywająca od września na zwolnieniu lekarskim (ciąża) dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie. Okazało się, że lekarz wypisał kolejne zwolnienie z 4 dniowa przerwą między zwolnieniami. Nauczycielka nie wiedziała o tym, gdyż L4 jest elektroniczne, tak więc jest luka 4 dniowa pomiędzy zwolnieniami.
1. Co zrobić z tymi nieobecnościami - Nie może chyba napisać o urlop bezpłatny, bo nie ma zdolności do pracy ?
2. Po przerwie 4 dniowej ZUS przestaje płacić i przez 33 dni płatność przechodzi na szkołę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zdał egzamin na mianowanego w sierpniu.Od kiedy należy im się podwyżka? Jaka jest podstawa prawna?
- Czy fizjoterapeuta prowadzący własną działalność gospodarczą, może być zatrudniony w przedszkolu do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z zakresu usprawniania funkcji ruchowych z niepełnosprawnym dzieckiem? Fizjoterapeuta posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe