Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła feryjna. Nauczycielka po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim chce wrócić do pracy po wykorzystaniu całego zaległego urlopu z 2021 r. oraz bieżącego za 2022 r. Czy urlop za 2021 r. udzielam do 24 czerwca, później bieżący, a pozostały z 2021 r. dopiero wg rozliczonych dni? Proszę o podstawę prawną.
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (art. 66 Karty Nauczyciela). W przeciwieństwie do nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych oraz pracowników zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy, nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych nie mają wpływu na wybór terminu korzystania z urlopu wypoczynkowego. W świetle art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jednocześnie stosownie do art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Mając na względzie powyższe uregulowania należy stwierdzić, że w okresie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. nauczycielka będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich. Z uwagi na to, że termin skorzystania z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich wynika z przepisów ustawowych i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603) nie można w tym okresie planować korzystania z urlopu uzupełniającego. Termin realizacji urlopu uzupełniającego musi zostać zaplanowany z uwzględnieniem pierwszeństwa realizacji w roku 2022 urlopu należnego za ten rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia przebywa od 1 lipca na zwolnieniu do czasu porodu (listopad). Jest w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego. Czy podczas zwolnienia lekarskiego zasadnym jest wypłacanie dodatku dla opiekuna stażu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel urodzony 03.02.1960 r. zatrudniony od 01.09.1983 r. w pełnym wymiarze czasu pracy zamierza skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 30.06.2018 r. Od 01.09.2018 r. zamierza przejść na świadczenia kompensacyjne. Moje pytanie dotyczy, czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia będzie mógł przejść na świadczenia kompensacyjne i czy ma uprawnienia do nich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły chce zrezygnować ze swojej funkcji w maju 2017r. Ma uprawnienia do prowadzenia zajęć WF-u. W szkole jest jeszcze 1 nauczyciel WF-u/radny powiatowy i członek zarządu ZNP/. Od 1.09.2017r. będzie tylko 20 godzin tego przedmiotu. Którego n-la WF-u odchodzący dyrektor ma zaplanować w arkuszu organizacyjnym na r. szk. 2017/2018. Jeżeli ma zostać nauczyciel "chroniony" to dyrektor chce skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego i z odprawy 9 miesięcznej/zmniejszenie liczby oddziałów/. Czy ewentualna odprawa będzie naliczana na podstawie poborów dyrektora przed 1.09.2017r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli na rok kalendarzowy 2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe