Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszej szkole dyrektor złożył wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy, które upływa końcem lutego 2017 roku. Do tej pory to wicedyrektor pełnił wszelkie obowiązki. Czy organ prowadzący może w obliczu nowej reformy i na mocy nowych przepisów powierzyć obowiązki wicedyrektorowi, a jeśli tak to na jaki okres czasu i na jakiej podstawie prawnej? Czy konieczne jest jednak przeprowadzenie konkursu?
W publicznej szkole zasadą jest obsadzanie stanowiska dyrektora tylko w drodze konkursu, a jedynie do czasu jego rozstrzygnięcia (nie dłużej niż na 10 miesięcy) wicedyrektorowi można powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora (art. 36a ust. 2 i 5 UoSO). W związku z reformą oświaty organ prowadzący może zrezygnować z przeprowadzenia konkursu jedynie w publicznym gimnazjum, którego działalność jest wygaszana, czyli gdy gimnazjum nie zostanie włączone do innej szkoły lub przekształcone w szkołę innego typu. Wówczas wicedyrektor może pełnić obowiązki dyrektora gimnazjum przez czas określony przez organ prowadzący, nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2019 r. (art. 231 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka została z dniem 01.09.2016 r. zatrudniona w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na 0,69 etatu. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał? Urlop ma być obliczony za okres zatrudnienia trwający od 01.09.2016 r. do 31.08.2017 r. - szkoła jest szkołą samorządową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin przebywa od września 2020 r. na urlopie bezpłatnym z art. 17 ust. 2 KN. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów w roku szkolnym 2023/2024 zmniejsza się również wymiar zatrudnienia nauczyciela. Opisana sytuacja, jest sytuacją przejściową i za dwa lata wymiar zatrudnienia nauczyciela wróci do stanu obecnego. Czy dyrektor w takiej sytuacji, mimo informacji, że nauczyciel będzie kontynuował urlop, ma obowiązek poinformować nauczyciela o zmianie wymiaru zatrudnienia? W jaki sposób poinformować nauczyciela – za pomocą porozumienia, czy wypowiedzenia zmieniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie dodatku za wysługę lat.Nauczyciel ze stażem pracy 25 lat jest zatrudniony w Bursie Szkolnej w pełnym wymiarze czasu pracy i tam otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 20%. Od 7 lat pracuje także na pełnym etacie w Gimnazjum ucząc języka angielskiego. Czy dodatek za wysługę lat wypłacany w gimnazjum będzie w wysokości 7% czy 20%?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel (mgr z przygotowaniem pedagogicznym), który ukończył dodatkowo kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej może prowadzić zajęcia rewalidacyjne w szkole z dzieckiem : 1.słabosłyszącym; 2.z afazją; 3.z zespołem Aspergera; 4. niedostosowanym społecznie. W opinii poradni Psychologiczno-pedagogicznej jest wpisane w zaleceniach miedzy innymi: zajęcia rewalidacyjne, zajęcia korekcyjno-wyrównawcze.
- Z dniem 10 kwietnia br. doszło do wygaśnięcia stosunku pracy w związku z nagłą śmiercią nauczyciela. Z uwagi na brak postępowania spadkowego nie zostały wypłacone Rodzinie należności pieniężne, do których nauczyciel nabył prawo w trakcie stosunku pracy: ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, należność za wypracowane godziny ponadwymiarowe. W dniu dzisiejszym spadkobiercy dostarczyli akt poświadczenia dziedziczenia.
Czy świadczenie urlopowe (art. 53 ust. 1a KN) należy do praw majątkowych po zmarłym nauczycielu i należy je również wypłacić rodzinie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe