Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam otrzymaliśmy od Państwa dwie różne odpowiedzi dotyczące kwalifikacji nauczyciela, który pracuje w naszym przedszkolu. Pytanie "Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe "edukacja wczesnoszkolna z terapią pedagogiczną" ma kwalifikacje do pracy w przedszkolu? 29.05.2012r. Państwo stwierdzili, że nauczyciel posiada kwalifikacje, natomiast 16.03.2015r.,że nauczyciel nie posiada kwalifikacji do pracy w przedszkolu. Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji.
Aby dokonać prawidłowej analizy obowiązujących przepisów, najpewniejszym sposobem jest oparcie się na orzecznictwie, którego w tym przypadku brakuje. Pozostaje więc własna analiza, która, co należy podkreślić, nie stanowi obowiązującej wykładni prawa. Dla jak najbardziej prawidłowego interpretowania przepisów, podejmujemy próby konsultacji z organami państwowymi, takimi jak MEN czy radcami prawnymi. Tak też było w omawianym przypadku. Przeprowadzone konsultacje doprowadziły do ugruntowania obecnego stanowiska.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów i brakiem możliwości zatrudnienia rozwiązałam stosunek pracy z nauczycielem mianowanym, jednak organ prowadzący dodatkowo podarował mi 1/2 etatu na świetlicy ze wskazaniem na zwolnioną nauczycielkę. Cofnęłam wypowiedzenie. Pani tej zaproponowałam zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu. W odpowiedzi na pismo ograniczające nauczycielka napisała (w terminie wskazanym w piśmie), że w tej chwili nie może podjąć decyzji, gdyż sprawa rozwiązania stosunku pracy z nią została skierowana do rozstrzygnięcia przez Sąd Pracy. Jak traktować takie oświadczenie - jako zgodę na ograniczenie czy brak zgody i rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20. ust. 1 pkt. 2?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba mająca następujące wykształcenie: 1. magister fizjoterapii; 2. przygotowanie pedagogiczne; 3. Instruktor sportu osób niepełnosprawnych, specjalizacja piłka siatkowa, może prowadzić zajęcia wychowania fizycznego w klasach 1-3 oraz czy może w tym czasie prowadzić zajęcia gimnastyki korekcyjnej?
- W szkole zatrudniona była osoba do opieki w czasie dowozu. Zatrudnienia były cykliczne tj. na 10 m-cy w każdym roku szkolnym. Uzbierało się tego dużo, bo pracownik był tak zatrudniany od 1999 roku. W tym roku pracownik po zakończeniu umowy na czas określony i otrzymaniu świadectwa pracy wystąpił do ZUS i otrzymał emeryturę (osiągnął wiek emerytalny). Czy tę osobę należy objąć opieką tak jak innych emerytów, którzy przeszli na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na godziny od 01.02.1993 r. do 31.08.1993 r. (podstawowym miejscem pracy był inny zakład). Od 01.09.1993 r. do 31.08.2018 r. nauczyciel został zatrudniony na etacie. Koleżanka wystawiając świadectwo pracy nie ujęła w świadectwie okresu od lutego do sierpnia 1993 roku. Czy można wypisać osobne świadectwo, czy należy dokonać sprostowania tego które zostało wydane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od listopada uczeń otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczeń ma upośledzenie lekkie. Do rewalidacji zalecono usprawnianie mowy i ruchowe. Czy logopeda i nauczyciel w-f-u ze skończoną gimnastyką korekcyjną, nauczyciele dyplomowani, mogą prowadzić zajęcia rewalidacyjne z uczniem? Czy należy im wypłacić wynagrodzenie jako dyplomowanym czy stażyście?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe