Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września 2013 r. nauczyciel został zwolniony w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły, przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych. Z dniem 18 lipca 2014 r. nabył uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, z którego skorzystał. Tak więc, czy ten nauczyciel jest naszym emerytem i czy ma uprawnienia do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych naszej szkoły?
TAK. Emeryci korzystają ze świadczeń Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w szkole, będącej ostatnim miejscem zatrudnienia
Zasady korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych uregulowane zostały w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs). Ustawa ta w art. 2 pkt 5 wskazuje emerytów jako osoby uprawnione do korzystania z funduszu.
Emeryci korzystają ze świadczeń Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w szkole, będącej ostatnim miejscem zatrudnienia, niezależnie od miejsca aktualnego zamieszkania.
Dyrektor szkoły i organ prowadzący mogą wyrazić jednak zgodę na objęcie opieką socjalną nauczyciela emeryta, który odszedł na emeryturę w innej szkole.
Zasady przyznawania świadczeń oraz katalog osób uprawnionych do korzystania z funduszu powinny zostać określone w regulaminie ZFŚS, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs. Zatem również i tam należy zamieścić zasady i warunki dofinansowania wypoczynku.
Przyznanie świadczenia uzależnione jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
Emerytowany pracownik szkoły może ubiegać się o dofinansowanie z ZFŚS. Jednakże to, czy je dostanie uzależnione jest od jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Przy przyznawaniu świadczenia z funduszu obowiązuje bowiem kryterium socjalne.
Niedopuszczalne jest zatem przyznawanie świadczenia z funduszu o tej samej wysokości.
W związku z tym, regulamin ZFŚS powinien również wskazywać na sposób dokumentowania dochodu będącego podstawą do przyznania dofinansowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Spóźnianie na zajęcia. Nauczyciel mianowany zatrudniony na umowę na czas nieokreślony w wymiarze 12/18. Nauczyciel pomimo wielu moich interwencji, przeprowadzonych rozmów nadal notorycznie spóźnia się do pracy. Co można zrobić z takim nauczycielem? Czy można go zwolnić, jeżeli tak to co trzeba zrobić jak się zabezpieczyć przed sądem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły dla dorosłych. Moje pensum to 10 godzin "przy tablicy". Myślę o zdobyciu nowych kwalifikacji, mianowicie ukonczeniu studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa. Już wcześniej pytałem o liczbę godzin, jaką musiałbym przepracować jako bibliotekarz, ale nie zadałem pytania, które mnie jeszcze nurtuje - czy jako dyrektor szkoły mogę w ogóle pracować jako bibliotekarz? Czy jest jakiś przepis, który to reguluje (mam na myśli zabrania bycia bibliotekarzem będąc na stanowisku dyrektora)?
- Od 1.09.1993r. do 31.08.1994r. w szkole podstawowej nauczał religii ksiądz katecheta. Obecnie ubiega się o nagrodę jubileuszową i prosi o wydanie świadectwa pracy. Szkoła nie posiada akt osobowych. W tym okresie księża uczyli religii nieodpłatnie. Ksiądz posiada zaświadczenie ze szkoły, że w wymienionym wyżej okresie pracował w szkole. Czy dyrektor może wystawić świadectwo pracy tylko na podstawie zaświadczenia posiadanego przez księdza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła od 01 września będzie prowadzona przez osobę fizyczną, ale nadal będzie placówką publiczną. Część nauczycieli odchodzi na świadczenie kompensacyjne i chce dodatkowo pracować w szkole. Zatrudniając ich na umowę zlecenie nie będą oni podlegać Nadzorowi pedagogicznemu. Mam prośbę o Państwa interpretację takiej sytuacji.
- Nauczyciel został przeniesiony z innej szkoły 3 lata temu. W jego aktach osobowych nie ma zaświadczenia o niekaralności. Został poinformowany o natychmiastowym dostarczeniu tego dokumentu. Czy jeśli go nie dostarczy, mogę z nim rozwiązać stosunek pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe