Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniamy dwóch nauczycieli matematyki: nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 17/18 wraca od 17 października 2018r. z urlopu rodzicielskiego i później wykorzysta urlop uzupełniający, natomiast druga nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania. Od 01 września 2018r. z powodu zmniejszenia liczby oddziałów nie będzie możliwości powyższego przydziału godzin. Komu w pierwszej kolejności należy zapewnić przydział godzin, czy nauczycielce powracającej z urlopu rodzicielskiego można wręczyć zmianę warunków umowy, jeżeli tak to w jakim czasie należy to zrobić, czy trzeba jej jednak zapewnić 17/18 a zaproponować ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania.
W szkole feryjnej wypowiedzeń dokonuje się ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczycielka przebywająca na urlopie rodzicielskim korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.
Zarówno jednej, jak i drugiej nauczycielce można zaproponować zmniejszenie wymiaru godzin i dokonać tego za ich zgodą. W pierwszym przypadku na podstawie porozumienia zmieniającego, w drugim - ograniczenie dla nauczyciela mianowanego w trybie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.
W przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników możliwe jest jeszcze zmniejszenie wymiaru godzin nauczycielce przebywającej na urlopie rodzicielskim na podstawie przepisów ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Na podstawie art. 5 ust. 5 pkt. 1 ustawy, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracownicy w ciąży, pracownikowi w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Pracownikom takim przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, powyższy przepis stosuje się również do indywidualnych zwolnień. Przepisow ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka ma ukończoną Akademię Wychowania Fizycznego i uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej. Czy do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej z dziećmi upośledzonymi w stopniu lekkim musi mieć oligofrenopedagogikę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić nauczyciela bibliotekarza w czasie trwania roku szkolnego. Nauczycielka posiada kwalifikacje, nigdy nie pracowała w szkole. W świetle Karty Nauczyciela jest nauczycielem początkującym. Jaka jest podstawa prawna do zatrudnienia takiego nauczyciela? Czy mogę ją zatrudnić na czas określony na rok do 23 czerwca 2023 r., (art.10 ust.7) czy jednak na dwa lata ale nie szkolne do 31 sierpnia 2024 r. (art.10 ust. 2)? Jak to się ma do jej awansu zawodowego, ponieważ 31 sierpnia 2024 r. nie będzie miała przepracowanych dwóch lat szkolnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z obowiązkiem zatrudnienia od 1 stycznia 2016 r. dodatkowego n-la w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera proszę o odpowiedź czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Informuję, że dziecko z zespołem Aspergera obecnie jest w klasie IV.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą Stowarzyszeniową zatrudniającą nauczycieli z KP. Do tej pory zatrudnialiśmy nauczycieli od września do kończ czerwca. Nowy Kodeks wprowadza przepisy, że trzecia umowa musi być umową zawartą na czas nieokreślony. Czy w naszym przypadku można w jakiś sposób ten przepis ominąć i zastosować inny? Czy można by było prosić o przygotowanie wzoru takiej umowy o prace.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe