Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy kryteria zwolnień nauczycieli opracowane przez dyrektora szkoły powinny być opiniowane przez Radę Pedagogiczną i związki zawodowe? Czy nauczyciele powinni być zaznajomieni z kryteriami zwolnień w szkole?
Przepisy prawa nie przewidują obowiązku opracowywania kryteriów zwalniania nauczycieli, tym samym ich uzgadniania czy opiniowania. Praktyka polegająca na pisemnym opracowaniu takich kryteriów i poinformowaniu o nich nauczycieli (np. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, co zostanie odnotowane w protokole) powstała w wyniku licznych spraw sądowych z zakresu prawa pracy. Sądy badają bowiem sposób doboru nauczyciela do zwolnienia, tj. czym kierował się dyrektor, zwalniając tego konkretnego nauczyciela.
Ze względu na to, że wypowiedzenie stosunku pracy powinno być dla pracownika jasne i zrozumiałe, dla celów dowodowych warto opracować kryteria zwalniania i poinformować o nich nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły od 1 września 2019. Ile przysługuje mi urlopu do końca roku kalendarzowego tj. do 31 grudnia 2019 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady powierzenia dyrektorowi szkoły na kolejne 5 lat bez konkursu, poza opinią Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców? Na czym polega porozumienie z Organem Nadzoru Pedagogicznego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona na czas określony do 31 sierpnia 2015 r. (zastępuje nauczyciela będącego na urlopie macierzyńskim). W kwietniu oświadczyła, że jest w ciąży. Poród koniec listopada. Czy mogę z innym nauczycielem nawiązać stosunek pracy od 1 września 2015 r. Czy nauczycielka musi iść na zwolnienie lekarskie, aby miała płatne do czasu porodu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu publicznym może dyrektorem być menadżer mając wicedyrektora ds.pedagogicznych (nauczyciela z pełnymi kwalifikacjami do sprawowania nadzoru pedagogicznego). Kto na utworzenie takiego stanowiska wydaje zgodę;czy wystarczy odpowiedni zapis w statucie? Otrzymałam informację,że potrzebna jest opinia/zgoda Kuratorium Oświaty.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. w wymiarze 9/18 etatu. Zaszła w ciążę i jej umowa została przedłużona do dnia porodu czyli do 13.12.2019 r. Wykorzystała urlop wypoczynkowy w ferie zimowe i wakacje 2019. Czy należy jej się ekwiwalent za urlop? Za ile dni i na jakiej podstawie prawnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe