Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam nauczyciela dyplomowanego, którego zatrudniam od 1 września 2017 r. na czas określony. W tym roku tj. od 1 września 2019 r. chciałam podpisać umowę na czas określony od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r., ponieważ nie chcę, aby ta umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony. Nauczycielka nie zgadza się. Skontaktował się ze mną radca prawny tej Pani i twierdzi, że nie mogę podpisać z tą Panią umowy do 26 czerwca 2019 r. Twierdzi, że zgodnie z Kartą Nauczyciela umowa musi być podpisana na rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia. To jest dodatkowa umowa o pracę. Nauczycielka ma umowę na czas nieokreślony w innej szkole w wymiarze pełny etat. U mnie jest to umowa na 5/18. W przyszłym roku szkolnym chcę to 5 godzin dać swojej nauczycielce, która ma kwalifikacje, a nie będę miała dla niej godzin.
Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie określa, że nauczyciela dyplomowanego można zatrudnić na czas określony tylko na cały rok szkolny. Zgodnie z art. 10 ust. 7 w zw. z ust. 5 KN, w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, stosunek pracy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Czas zatrudnienia jest więc uzależniony od czasu istnienia rzeczywistej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Skoro zapotrzebowanie na pracę nauczyciela dyplomowanego istnieje tylko w czasie zajęć dydaktycznych (do 26 czerwca 2020 r.), dyrektor nie ma obowiązku dłuższego zatrudnienia nauczyciela, w tym np. na cały okres ferii szkolnych, podczas których nauczyciel nie będzie wykonywał żadnej pracy z powodu braku istnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, ani też zadań i czynności wymienionych w art. 64 ust. 2 KN. Takie zatrudnienie nauczyciela, podyktowane wyłącznie prywatnym interesem nauczyciela, polegającym na wypłacaniu jemu wynagrodzenia urlopowego za cały okres ferii, czyli w wymiarze wyższym niż by wynikał z uprawnień do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, mogłoby nawet narazić dyrektora na ewentualność postawienia zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (art. 64 ust. 5 w zw. z art. 66 ust. 2, art. 64 ust. 1 w zw. z art. 67 KN, art. 4 ust. 1 pkt 2 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Dz. U. z 2019 r. poz. 1440). Jeśli strony nie uzgodnią warunków zatrudnienia, w tym czasu obowiązywania umowy o pracę, nie należy zawierać umowy z danym nauczycielem (art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy zatrudniania w przedszkolu nauczyciela wspomagającego. Czy można go zatrudnić? Na jakiej podstawie? Jeśli tak, to jakie powinny być zapisy w statucie odnośnie jego zadań.
- Dozorca nocny idzie do szpitala na planowaną operację. Czy muszę czekać 30 dni na zatrudnienie osoby na zastępstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przedłużającą się nieobecnością nauczyciela jesteśmy zmuszeni zatrudnić na czas jego nieobecności nauczyciela na zastępstwo. W chwili obecnej nie mamy i nie możemy mieć pewności, jak długo ta nieobecność potrwa. Czy w związku z powyższym nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od dnia 02.01 możemy wypłacić wynagrodzenie "z dołu" (powołując się na art. 39 ust 4 KN, bo na dzień dzisiejszy nie wiemy, czy będzie pracował dwa tygodnie, czy te z może pół roku)? Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo musimy zapłacić za czas ferii (nie jest to jego pierwsza praca)? Jeśli w najbliższym czasie w szkole będzie dzień wolny od zajęć dydaktycznych w związku z egzaminami i ten nauczyciel nie będzie wykonywał pracy w tym dniu - czy musimy mu za ten dzień zapłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dla dziecka uczęszczającego do klasy III SP (ogólnodostępnej) zatrudniono pomoc nauczyciela w wymiarze 4 godz. dziennie, czy Dyrektor może zlecić pracownikowi pomoc - obsługę czynności fizjologicznych ucznia (min.zmiana pieluch). Uczeń zamieszkuje 2 km. od szkoły. Mama niepracująca.
- Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe