Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z...

PORADA PRAWNA

04 września 2023 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Mam pytania dotyczące przekształcenia umowy o pracę na podstawie mianowania:

1) nauczyciel został zatrudniony w przedszkolu na umowę o pracę na czas nieokreślony na niepełny wymiar czasu pracy od 1 września 2019 r. W latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021 był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W latach 2021/2022 i 2022/2023 był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (sporządzane były aneksy do umowy z 2019r.). W sierpniu 2023 r. nauczyciel zdobył stopień awansu nauczyciela mianowanego. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na podstawie mianowania? (w roku szkolnym 2023/2024 będzie miał pełny etat pracy, ale w następnym roku 2024/2025 nie wiadomo czy będzie dla niego zatrudnienie w pełnym etacie).

2) Nauczyciel wspomagający w sierpniu 2023 r. otrzymał awans na nauczyciela mianowanego. Jest zatrudniony w przedszkolu na pełen etat na umowę na czas określony od dnia 1 września 2020 r. 31 sierpnia 2023 r. minie 36 miesięcy od dania zatrudnienia. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na czas określony na umowę o pracę na podstawie mianowania? W przyszłym roku szkolnym 2024/2025 nie będzie dla niego etatu, ponieważ dziecko dla którego jest zatrudniony kończy edukację przedszkolną.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli między innymi istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;

2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.

Warunki zatrudnienia określone w art. 10 ust. 5 KN dotyczą m.in. możliwości pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Ale warunek ten powinien być skonkretyzowany, tzn. jeżeli przedmiot którego nauczyciel uczy nie jest likwidowany lub liczba oddziałów, których nauczyciel uczy nie jest likwidowana, czy też szkoła nie jest likwidowana, to należy uznać, że warunki określone w tym przepisie są spełnione. Gdyby bowiem uznać, że w niesprecyzowanej bliżej przyszłości mogą wystąpić przyczyny uniemożliwiające pracę w pełnym wymiarze zatrudnienia, z przyczyny obecnie nieznanej, to żaden z nauczycieli nie mógłby być zatrudniony na podstawie mianowania. Nie taka była jednak intencja ustawodawcy.

Wobec czego od 1 września 2023 umowa dla nauczycielki nr 1 przekształciła się w mianowanie.

Jeśli chodzi o drugi przypadek, to z treści pytania wynika, że z nauczycielem została zawarta umowa o pracę na czas określony. Wskazany przepis (art. 10 ust. 5a KN) dotyczy natomiast przekształcania umów na czas nieokreślony.

Dodatkowej analizy wymaga okoliczność, że w pytaniu wskazano, że nauczyciel (kontraktowy) ma umowę na czas określony. Zauważyć należy, że taki nauczyciel powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Stosunek pracy z nauczycielem, który przed 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyjątkiem określonym w art. 10 ust. 7 KN.

Jedynie w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z ust. 7, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy.

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony przekracza okres 36 miesięcy z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształca się w przypadku nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – w stosunek pracy na podstawie mianowania, a w przypadku niespełniania warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 6 – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Tutaj można oczywiście rozważyć, czy fakt, że dziecko, którego nauczyciel uczy od przyszłego roku nie będzie już uczniem danej szkoły powoduje, że nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela poprzez mianowanie. W mojej opinii tak- jest to wystarczający powód. Wobec czego nauczycielowi nr 2 umowa przekształciła się od września 2023 r. w umowę na czas nieokreślony (ale nie mianowanie).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT