Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytania dotyczące przekształcenia umowy o pracę na podstawie mianowania:
1) nauczyciel został zatrudniony w przedszkolu na umowę o pracę na czas nieokreślony na niepełny wymiar czasu pracy od 1 września 2019 r. W latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021 był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W latach 2021/2022 i 2022/2023 był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (sporządzane były aneksy do umowy z 2019r.). W sierpniu 2023 r. nauczyciel zdobył stopień awansu nauczyciela mianowanego. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na podstawie mianowania? (w roku szkolnym 2023/2024 będzie miał pełny etat pracy, ale w następnym roku 2024/2025 nie wiadomo czy będzie dla niego zatrudnienie w pełnym etacie).
2) Nauczyciel wspomagający w sierpniu 2023 r. otrzymał awans na nauczyciela mianowanego. Jest zatrudniony w przedszkolu na pełen etat na umowę na czas określony od dnia 1 września 2020 r. 31 sierpnia 2023 r. minie 36 miesięcy od dania zatrudnienia. Czy od 1 września 2023 r. należy przekształcić umowę o pracę na czas określony na umowę o pracę na podstawie mianowania? W przyszłym roku szkolnym 2024/2025 nie będzie dla niego etatu, ponieważ dziecko dla którego jest zatrudniony kończy edukację przedszkolną.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli między innymi istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.
Warunki zatrudnienia określone w art. 10 ust. 5 KN dotyczą m.in. możliwości pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Ale warunek ten powinien być skonkretyzowany, tzn. jeżeli przedmiot którego nauczyciel uczy nie jest likwidowany lub liczba oddziałów, których nauczyciel uczy nie jest likwidowana, czy też szkoła nie jest likwidowana, to należy uznać, że warunki określone w tym przepisie są spełnione. Gdyby bowiem uznać, że w niesprecyzowanej bliżej przyszłości mogą wystąpić przyczyny uniemożliwiające pracę w pełnym wymiarze zatrudnienia, z przyczyny obecnie nieznanej, to żaden z nauczycieli nie mógłby być zatrudniony na podstawie mianowania. Nie taka była jednak intencja ustawodawcy.
Wobec czego od 1 września 2023 umowa dla nauczycielki nr 1 przekształciła się w mianowanie.
Jeśli chodzi o drugi przypadek, to z treści pytania wynika, że z nauczycielem została zawarta umowa o pracę na czas określony. Wskazany przepis (art. 10 ust. 5a KN) dotyczy natomiast przekształcania umów na czas nieokreślony.
Dodatkowej analizy wymaga okoliczność, że w pytaniu wskazano, że nauczyciel (kontraktowy) ma umowę na czas określony. Zauważyć należy, że taki nauczyciel powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Stosunek pracy z nauczycielem, który przed 1 września 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego, nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyjątkiem określonym w art. 10 ust. 7 KN.
Jedynie w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z ust. 7, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy.
Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony przekracza okres 36 miesięcy z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształca się w przypadku nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – w stosunek pracy na podstawie mianowania, a w przypadku niespełniania warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 6 – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Tutaj można oczywiście rozważyć, czy fakt, że dziecko, którego nauczyciel uczy od przyszłego roku nie będzie już uczniem danej szkoły powoduje, że nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela poprzez mianowanie. W mojej opinii tak- jest to wystarczający powód. Wobec czego nauczycielowi nr 2 umowa przekształciła się od września 2023 r. w umowę na czas nieokreślony (ale nie mianowanie).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, magister edukacji elementarnej, mający dodatkowe studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki i edukacji integracyjnej oraz studia podyplomowe z edukacji osób ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera oraz studia podyplomowe z logopedii może być zatrudniony jako pedagog specjalny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można z nauczania wczesnoszkolnego wyłączyć w-f i przydzielić go nauczycielowi w-fu?
Dwóch nauczycieli w-fu gimnazjum traci pracę, w szkole podstawowej godzin w-fu jest 30 godzin,czy jest taki przepis,że muszą dać jednemu z nich cały etat,a drugiemu to co zostanie?Czyli jeden nauczyciel ma 18 godzin, a drugi 12? Pani wójt twierdzi, że tak mówi prawo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem gimnazjum. W sierpniu 2016r. wygrałam konkurs na to stanowisko. Teraz nasze gimnazjum ma być włączone do szkoły podstawowej. Rozumiem, że z mocy prawa mam stać się tam wicedyrektorem. Czy mój dodatek funkcyjny i motywacyjny itp. się zmieni? Które z przywilejów dyrektora zachowam?
- Jakiej podstawy prawnej użyć, gdy zachodzi konieczność ograniczenia etatu? Sytuacja wygląda następująco: nauczyciel pracuje od ponad 20 lat, uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i WDŻ. Ma uznane kwalifikacje do historii i WOS, chociaż skończył kierunek -politologia. Nie ma żadnych kwalifikacji do WDŻ. Mimo rozmowy, nie wyraził chęci uzupełniania kwalifikacji. Do tej pory poprzedni dyrektor przydzielał nauczycielowi godziny WDŻ. Od września ten nauczyciel nie otrzyma tych godzin, gdyż nie ma kwalifikacji, a to spowoduje, że zostanie mu tylko 16/18. Jaka podstawa prawna będzie właściwa w tej sytuacji? Czy można zrobić temu nauczycielowi ograniczenie etatu do 9/18, a pozostałe godziny dać nauczycielowi historii, który ma także kwalifikacje do WDŻ i WOS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy na podstawie kodeksu pracy. Mamy Panią, która sprząta w szkole na podstawie umowy zlecenia.W związku z zaistniałą sytuacją oraz faktem, że nasza szkoła została przeznaczona na lokal dla osób przebywających na kwarantannie, Pani ta nie może wykonywać swoich obowiązków.Czy w takiej sytuacji, aby Pani ta nie została bez środków do życia, dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie z tą Panią aneksu do umowy zlecenia, na mocy którego ustalone zostałoby wynagrodzenie za gotowość do pracy? Pani ta ma wynagrodzenie określone stawką godzinową na maksymalnie 90 godzin pracy w miesiącu, w związku z tym nie może skorzystać ze świadczenia postojowego płatnego przez zus.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe