Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi przywróconemu wyrokiem sądu do pracy należy zapewnić godziny dydaktyczne jeśli nie ma pełnego etatu a jedynie 5 godz, czy wystarczy przywrócić go do pracy, płacić miesięczne uposażenie i dać mu np. tylko zastępstwa podczas nieobecności innych nauczycieli, czy opiekę nad dziećmi w świetlicy gdy istnieje taka konieczność?
Zgodnie z art. 45. § 1 Kodeksu pracy, pracodawca przywraca pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Oznacza to, że nauczyciel powinien wrócić na to samo stanowisko, z tym samym wynagrodzeniem oraz podstawą prawną nawiązania stosunku pracy (np. jeżeli był zatrudniony przez mianowanie, to w dalszym ciągu jest mianowany).
Stanowiska pracy nauczycieli określa art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, który różnicuje wymiar obowiązkowego pensum w zależności od zajmowanego stanowiska. Jeżeli zatem nauczyciel był zatrudniony jako nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej lub gimnazjum (bez względu na to jakiego przedmiotu uczył), jego pensum wynosiło 18 godzin. Po przywróceniu do pracy należy przydzielić mu tyle godzin, ile miał poprzednio, niekoniecznie tego samego przedmiotu (może mieć kwalifikacje do nauczania jeszcze innych) oraz to samo wynagrodzenie. W przypadku braku godzin, wynagrodzenie pozostaje bez zmian, natomiast brakujące godziny można przydzielać jako zastępstwa. Praca w świetlicy to inne stanowisko z innym obowiązkowym pensum i połączenie tych stanowisk może nastąpić za zgodą nauczyciela (porozumienie stron).
Opisana sytuacja będzie miała miejsce tylko do czasu kolejnych ruchów kadrowych. Wówczas, z powodu braku godzin, można będzie zarówno zmienić nauczycielowi zakres obowiązków - połączyć stanowiska, zmniejszyć wymiar zatrudnienia, jak i zwolnić nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka języka niemieckiego zatrudniona jest w naszej szkole od 1996, wykorzystała urlop dla poratowania zdrowia dwa razy:
01.12.2016 – 30.11.2017,
13.05.2013 – 28.06.2013
w sumie rok i 47 dni.
Czy i ile należne jest dla nauczycielki w kolejnych latach urlopu dla poratowania zdrowia?
Dwie niezależne od siebie instytucje podały nam sprzeczne informacje. KO, że nie jest należne nic, ponieważ miała możliwość korzystania dwa razy i wykorzystała swój limit niezależnie od tego, że nie były to pełne lata. Druga osoba w OP podaje nam jako podstawę artykuł 73 us. 8 KN i określa, że nauczycielce został jeszcze rok do wykorzystania.
Ile urlopu pozostało do wykorzystania nauczycielce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa?
"Z uwagi na to, że nauczyciele oddziału 0 podlegają przepisom o szkołach nieferyjnych, a nauczyciele szkoły - przepisom o szkołach feryjnych, zasadne jest, aby nauczyciel otrzymał dwie osobne umowy" - to cytat z Państwa strony. Pytanie: skąd (podstawa prawna) podział na "feryjne" i "nieferyjne" - KN mówi o tym w innym kontekście. Poza tym, nauczyciel jest zatrudniony w szkole "nieferyjnej", więc dlaczego stosować wobec niego inne przepisy? W związku z tym, proszę o ponowną odpowiedź, bo zagadnienie jest bardzo ważne i podanie podstawy prawnej.Skąd informacja, że nauczyciele "0" podlegają pod przepisy o "szkołach nieferyjnych" oraz jakie to przepisy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może przenieść nauczyciela na inne stanowisko w tej samej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany ma pracować od września na 17/18 etatu w jednej placówce i 6/18 w innej (na terenie tej samej gminy, aby dopełnić etat i jeszcze uzyskać nadgodziny w celu uniknięcia wypłacania przez organ prowadzący, dodatkowej 14-ej pensji). Dodam, że ta jedna brakująca godzina, mogłaby być bez problemu przyznana i nauczyciel miałby cały etat w jednej placówce (w tej chwili planowana jest zmiana w szkolnym planie nauczania, aby "zabrakło" tej godziny). Czy jest to zgodne z prawem? Czy dyrektor może w ten sposób rozplanować godz. w szkolnym programie nauczania (dodam, że nauczyciel wyraża zgodę na uzupełnienie w innej szkole)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ksiądz uczący religii w zespole szkół - czy może przejść na świadczenie kompensacyjne jeżeli: w roku 1974 ukończył szkołę średnią, w latach 1974-1982 studiował na Politechnice, którą ukończył 1982 roku, natomiast pracę magisterską obronił
17 lutego 1984.
W okresie od ukończenia studiów (do 31.08.1984 roku) pracował w Zakładzie Przemysłu Skórzanego. 1 września 1984 roku wstąpił do seminarium, które ukończył 14 czerwca 1989 roku. Od 1 września 1989 roku pracował jako katecheta w publicznych szkołach w pełnym wymiarze czasu pracy.
Obecnie od 1 marca 2013 roku do 28 lutego 2014 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy. Ksiądz urodzony 31 sierpnia 1955 roku. Proszę o podpowiedź czy może starać się o ww. świadczenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe