Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Nadzor-pedagogiczny.pl Baza aktów prawnych Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

Komentarz do kolejnej ważnej zmiany w ustawie – Prawo oświatowe – konkurs, który ma wyłonić kandydata na stanowisko dyrektora.


4 lipca 2018 r. opublikowano w Dz. U. – poz. 1290 ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe – weszła w życie 19 lipca 2018 r.
To już trzecia zmiana tekstu jednolitego ustawy w tym roku.

I. Zmiany dotyczą:

  1. art. 63 ust. 14 pkt 3,
  2. art. 73 ust. 1a.

II. Pierwsza zmiana dotyczy nadania nowego brzmienia art. 63 ust. 14 pkt 3.
Tak jak dotąd w celu przeprowadzenia konkursu, który ma wyłonić kandydata na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:

  1. po trzech przedstawicieli:
    • organu prowadzącego szkołę lub placówkę,
    • organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
  2. po dwóch przedstawicieli:
    • rady pedagogicznej,
    • rady rodziców.

Po zmianie, która weszła w życie 19 lipca 2018 r. w skład komisji powołuje się także po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wyłonionym spośród członków ich jednostek organizacyjnych albo jednostek organizacyjnych organizacji związkowych wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa.

Podtrzymano zastrzeżenie, że łączna liczba przedstawicieli organu prowadzącego szkołę lub placówkę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli rady pedagogicznej, rady rodziców i organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa.

Usunięto dotąd istniejący zapis, że przedstawiciel organizacji związkowej nie może być zatrudniony w szkole lub placówce, której konkurs dotyczy.
Zaznaczono, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem 19 lipca 2018 r. stosuje się art. 63 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w brzmieniu dotychczasowym.

III. Druga zmiana dotyczy uzupełnienia zapisu ustawy określającego, które uchwały rady pedagogicznej są podejmowane w trybie tajnym.
Dodano w art. 73 nowy ustęp 1a, który określa, że od 19 lipca 2018 r. uchwały rady pedagogicznej podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole lub placówce lub w sprawach związanych z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska podejmowane są w głosowaniu tajnym.
Przykłady:

  1. rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub z innego stanowiska kierowniczego w szkole lub placówce (art. 72 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe),
  2. jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza stanowisko dyrektora ustalonemu, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny, kandydatowi, po zasięgnięciu opinii (…) rady pedagogicznej (art. 63 ust. 12 ustawy – Prawo oświatowe),
  3. jeżeli w szkole lub placówce utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii (…) rady pedagogicznej (art. 64 ust. 1 i art. 65 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe).

 

Obowiązujący 14 grudnia 2016
Najczęstsze problemy dyrektorów
Wcześniejsze wersje i powiązane rozporządzenia



Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT